eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód ciężarowy na osobowy: zmiana a VAT

Samochód ciężarowy na osobowy: zmiana a VAT

2011-04-21 13:25

W 2010 r. kupiłem samochód ciężarowy do działalności opodatkowanej. VAT w całości odliczyłem. W 2011 r. poniosłem wydatki na przebudowę tego pojazdu i przekwalifikowałem go na samochód osobowy. Czy trzeba skorygować odliczony VAT przy zakupie ww. pojazdu?

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy na osobowy: skutki w VAT

Co do zasady, przy nabyciu samochodu osobowego oraz innego pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 60% kwoty wykazanej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdów wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652), tj. samochodów przeznaczonych, co do zasady, do działalności gospodarczej (np. pojazdów samochodowych typu: wielozadaniowy, van, pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków, itp.).

Przypominamy również, że do 31 grudnia 2010 r. podatnicy mogli odliczyć również cały VAT od zakupu samochodów, których masa całkowita nie przekraczała 3,5 tony, lecz ładowność przekraczała 500 kg i pojazd posiadał homologację ciężarową (dotyczy tzw. samochodów "z kratką").

W praktyce może zdarzyć się, że podatnik dokona zmian konstrukcyjnych pojazdu, w wyniku których zmieni się kwalifikacja pojazdu - z samochodu ciężarowego na samochód osobowy. Pojawi się wówczas wątpliwość, czy trzeba skorygować wcześniejsze rozliczenie podatku. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy zmiany konstrukcyjne dotyczą pojazdu, dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne, czy też nie.

Zmiany w pojeździe, dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne
Z art. 3 ust. 4 ww. ustawy z 16 grudnia 2010 r. wynika, że w przypadku, gdy w pojeździe, dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne, co zostało potwierdzone m.in. zaświadczeniem z okręgowej stacji kontroli pojazdów, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia ustawowych wymogów (np. usunięcie trwałej przegrody oddzielającej część towarową od osobowej pojazdu), podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał tego odliczenia.

Zaznaczamy, że nieco inne regulacje obowiązywały w tym zakresie do 31 grudnia 2010 r. Wówczas bowiem art. 86 ust. 5c ustawy o VAT zobowiązywał do korekty całego VAT w przypadku dokonania zmian konstrukcyjnych w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, jeżeli zmiany te zostały dokonane w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny. Organy podatkowe przyjmowały w tym względzie literalne brzmienie przepisu i uznawały, że dokonanie zmian w pojeździe zobowiązuje do korekty całego odliczonego VAT (a nie jedynie do wysokości 60% kwoty wykazanej w fakturze, nie więcej niż 6.000 zł). Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10 września 2010 r., nr ILPP1/443-692/10-2/BD, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 września 2009 r., nr IBPP2/443-503/09/UH. Takie stanowisko fiskusa stawiało podatników, którzy dokonywali zmian konstrukcyjnych w pojazdach, w niekorzystnej sytuacji, gdyż pozbawieni byli oni prawa do odliczenia VAT od zakupionego pojazdu (nawet częściowego). Wydaje się, że tego problemu nie będzie już w obecnym stanie prawnym. Przepis, który reguluje kwestię korekty VAT, odnosi się bowiem jedynie do obowiązku jej sporządzenia, a nie do skorygowania kwoty podatku naliczonego "w całości".

Jednocześnie jednak usunięto ograniczenie czasowe (do 12 miesięcy), kiedy ww. korekta jest konieczna. Oznacza to, że obecnie, wprowadzając zmiany konstrukcyjne, które powodują zmianę kwalifikacji pojazdu z ciężarowego na osobowy, podatnik musi skorygować VAT, nawet jeżeli zmian tych dokonano po kilku latach od zakupu pojazdu. Jedynym ograniczeniem czasowym wydaje się być okres przedawnienia zobowiązania podatkowego (czyli 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: