eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Roczne sprawozdanie finansowe

Roczne sprawozdanie finansowe

2011-04-24 11:47

Przeczytaj także: Sprawozdanie finansowe jako źródło informacji o firmie


Obowiązkowe jest badanie sprawozdań jednostkowych podmiotów, które kontynuują działalność i są wymienione w art. 64 ust. 1, czyli:
  1. banki oraz zakłady ubezpieczeń i reasekuracji,
  2. jednostki działające na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,
  3. jednostki działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
  4. spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji.
  5. pozostałe jednostki, jeżeli w poprzedzającym roku obrotowym, za które sporządzono sprawozdanie, jednostki te spełniły co najmniej 2 z następujących warunków (dotyczy badania za 2010 r.):
    • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
    • suma aktywów bilansu na koniec 2009 r. stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej: 2.500.000 euro
    • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za 2009 r. stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej: 5.000.000 euro

Ustawodawca nie wyszczególnił jednostek, których ten przepis dotyczy, zatem wyrażenie „pozostałe jednostki” obejmuje m.in. spółki: z o.o., jawne, cywilne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie.

Publikacja sprawozdania finansowego
Obowiązki publikacyjne, jakie ciążą na kierowniku jednostki, można podzielić na obowiązki dotyczące wszystkich jednostek prowadzących księgi rachunkowe oraz dodatkowe obowiązki dotyczące jednostek poddających obowiązkowo swoje sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta.

Do pierwszej grupy zaliczyć należy obowiązek złożenia sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego, tj. nie później niż do 15 lipca 2011 r.:
  1. roczne sprawozdanie finansowe (wszystkie wymagane dla danej jednostki elementy),
  2. opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu,
  3. odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,
  4. w przypadku jednostek sporządzających sprawozdanie zgodnie z art. 49 ust. 1 także sprawozdanie z działalności,
  5. w przypadku jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe w miejsce opinii biegłego rewidenta składa się do rejestru sądowego informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia (art. 69 ust. 1 uor).

Od 2009 r. w przypadku nieterminowego zatwierdzenia sprawozdania finansowego należy takie sprawozdanie złożyć dwukrotnie. Niezatwierdzone sprawozdanie należy złożyć w ciągu 15 dni od daty, kiedy zgodnie z przepisami powinno być zatwierdzone (art. 69 ust. 2 uor). Ustawodawca wprowadził dodatkowo obowiązek złożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego, ponownie po jego zatwierdzeniu.

Druga część obowiązków publikacyjnych dotyczy tylko podmiotów obligatoryjnie poddających swoje sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta.

Kierownik jednostki, której sprawozdanie finansowe jest obligatoryjnie badane przez biegłego rewidenta, zobowiązany jest złożyć do ogłoszenia w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia, tj. najpóźniej do 15 lipca 2011 r.:
  • wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej,
  • bilans,
  • rachunek zysków i strat,
  • zestawienie zmian w kapitale własnym oraz
  • rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy,
  • opinię biegłego rewidenta,
  • odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Kierownik jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe składa do ogłoszenia informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia.

Obligatoryjne ogłoszenie, o którym mowa wcześniej, następuje w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B”, a w odniesieniu do spółdzielni - w „Monitorze Spółdzielczym”.

Sprawozdania mogą być przesłane listem poleconym na adres:

Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Zespół Monitora Polskiego B
02-903 Warszawa, ul. Powsińska 69/71

W piśmie przewodnim należy podać dokładną nazwę i adres firmy (ewentualnie poprzednią nazwę i datę zmiany), adres korespondencyjny (jeżeli występuje), nazwę i adres firmy, na który należy wystawić fakturę VAT, NIP, numery REGON, PKD, telefon kontaktowy. Informacje dotyczące Dziennika Urzędowego Monitor Polski B można także uzyskać pod numerami telefonów: (022) 694-62-24, 694-67-36, 694-62-94, 694-72-41.

Przekazanie sprawozdania do urzędu skarbowego
Poza obowiązkiem prezentacji w rejestrze sądowym, ewentualnie Monitorach (Polskim B lub Spółdzielczym), wszystkie jednostki muszą zaprezentować swoje sprawozdania finansowe urzędowi skarbowemu. Wynika to z art. 27 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Spółki składają także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.


Doradztwo dla księgowych plus wszystko, czego potrzebujesz do bezbłędnego rozliczania Twojej firmy, w jednym miejscu. W Portalu FK www.portalfk.pl indywidualnie skonsultujesz się z ekspertami i otrzymasz dostęp do licznych narzędzi ułatwiających pracę.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: