eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwrot podatku w Niemczech

Zwrot podatku w Niemczech

2011-04-28 12:31

Osoby, które pracowały lub dopiero zamierzają pracować legalnie w Niemczech, powinny zapoznać się z procedurą związaną ze zwrotem nadpłaconego tam podatku. Według szacunków Euro-Tax.pl do odzyskania będzie nawet 1,5 mld złoty, a na każdego emigranta przypadnie około 900 euro za trzy miesiące pracy za Odrą. Procedura nie jest skomplikowana, ale musi zostać rzetelnie opracowana.

Przeczytaj także: Jak odzyskać nadpłacony podatek z zagranicy

Podatki w Niemczech pełne ulg
„Warto zwrócić uwagę, że w Niemczech wyróżniamy dwa typy rozliczeń: ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy. Ten pierwszy ma miejsce, gdy pracowaliśmy na terenie Niemiec poniżej 183 dni, lub gdy suma uzyskanych dochodów w Niemczech nie przekracza równowartości 90% łącznych dochodów - biorąc pod uwagę zarówno dochody polskie i niemieckie. Na zwrot ograniczony możemy również zakwalifikować się, gdy suma dochodów uzyskanych na terenie Polski przekroczyła równowartości 3064 euro w danym roku podatkowym. Wtedy nie należą się nam żadne ulgi, ale praktycznie zawsze otrzymujemy całkowity zwrot podatku, ponieważ nie przekraczamy zazwyczaj kwoty wolnej od podatku, czyli 8000 euro rocznie. Z kolei, jeśli pracujemy ponad 183 dni dotyczy nas nieograniczony obowiązek podatkowy. Możemy wtedy ubiegać się o ulgi za dojazdy i koszty utrzymania. Ponadto istnieje możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem oraz uzyskania ulgi na uczące się dzieci, nawet jeśli pozostają w Polsce. Ale w tym przypadku należy pamiętać, że rozliczać ze współmałżonkiem mogą się tylko te osoby, które w momencie swojej pracy były z nim zameldowane pod jednym adresem” – mówi Andrzej Jasieniecki, prezes Euro-Tax.pl, firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu nadpłaconego zagranicą przez polskich emigrantów podatku.

Dokumentami potwierdzającymi wysokość zaliczek pobranych na podatek w Niemczech są: zaświadczenie podatkowe – Lohnsteuerbescheinigung i karta podatkowa – Lohnsteuerkarte. Oba zaświadczają całkowite zarobki uzyskane w trakcie roku podatkowego. Lohnsteuerbescheinigung zawiera jednak tylko zarobki uzyskane u jednego pracodawcy i jeżeli wciągu roku istniało kilka stosunków pracy, to powinny istnieć osobne zaświadczenie od każdego z nich. Za to na Lohnsteuerkarte mogą być dopisywane zarobki uzyskane w kolejnych firmach.

Trzeba jednak zaznaczyć, że już od kilku lat karty podatkowe wychodzą z użycia, ze względu na wprowadzenie systemu elektronicznego przekazywania danych o zarobkach do urzędu skarbowego i brak karty podatkowej to dziś już raczej reguła niż wyjątek. – „W sytuacji gdy nie posiada się karty podatkowej czy zaświadczenia o zarobkach można rozliczyć się na podstawie odcinków z wypłat – Abrechnung der Brutto-Netto-Bezuge. W zależności od częstotliwości otrzymywanych wypłat wspomniane odcinki mogą być otrzymywane co miesiąc lub co tydzień. Zaznaczyć należy również, że nie potrzebne są wszystkie kwity. Wystarczy posiadać dwa ostatnie, najbardziej skrajne z końca pracy” – wyjaśnia Andrzej Jasieniecki.

Ulgi wymagają dokumentacji
Do pozostałych dokumentów, o których warto pamiętać, należą te poświadczające prawo do ulg. Najczęściej są to: zaświadczenie o stanie rodzinnym - inaczej mówiąc zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu oraz zaświadczenie o nauce dziecka, jeśli jest ono powyżej 18-stego roku życia i wciąż się uczy. Nie możemy również zapomnieć o informacji, czy był pobierany Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny. „Ponadto musimy zebrać informacje o dochodach w Polsce lub innych krajach. Zawsze trzeba też pamiętać o zachowaniu spójności naszych danych personalnych. W przypadku zmiany nazwiska – wszystkie dokumenty muszą być podpisane tym samym nazwiskiem, które widnieje na Lohnsteuerkarte, Lohnsteuerbescheinigung” – mówi Andrzej Jasieniecki.

Gdy mamy już wszystkie dane i dokumenty powinniśmy wypełnić „Zaświadczenie kraje UE/EOG dla zagranicznego organu podatkowego do zeznania podatkowego dot. podatku dochodowego”, które jest dostępne na stronach niemieckich Urzędów Skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych tych urzędów. „Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie formularze musimy wypełnić, albo gdy dany formularz nie jest dla nas w pełni zrozumiały, nie powinniśmy ryzykować. Lepiej w takim przypadku poprosić o pomoc specjalistę, bo źle wypełniony wniosek może wydłużyć czas oczekiwania nawet o kilka miesięcy lub przekreślić szanse na odzyskanie pieniędzy” – tłumaczy Andrzej Jasieniecki

Wnioski możemy składać przez cały rok. W Niemczech zwrot podatku przysługuje nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 4 lat wstecz. Im wcześniej jednak rozpoczniemy procedurę zwrotu, tym szybciej otrzymamy pieniądze. Cała procedura zwrotu podatku trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Czas oczekiwania często zależy od tego, w jaki sposób są przygotowane wszystkie wnioski i dokumenty.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: