eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przychód firmy: korekta w podatku dochodowym

Przychód firmy: korekta w podatku dochodowym

2011-05-04 12:59

Przeczytaj także: Zasady rozliczania premii pieniężnych w podatku dochodowym


Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odniósł się w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2010 r., nr IPPB3/423-588/10-4/MC do sytuacji spółki, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży podręczników szkolnych. Jej odbiorcami są m.in. szkoły i rady rodziców. Kontrahenci, zgodnie z umowami, zwracają spółce część książek. Po otrzymaniu zwrotów spółka wystawia korekty faktur. Organ podatkowy uznał, że jeśli faktura korygująca dotyczy przychodu ze sprzedaży podręczników za rok wcześniejszy niż data wystawienia tej faktury, powinna być uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania sprzedaży. Jego zdaniem, faktura korygująca wykazuje właściwy (obniżony) przychód ze sprzedaży. Korekta przychodu wynikająca z faktury korygującej, powinna zatem być odnoszona do uprzednio wykazanego przychodu należnego, ponieważ późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania tego przychodu.

Co orzekły sądy administracyjne?
"Faktura korygująca będąca skutkiem okoliczności, które miały miejsce w innym roku podatkowym niż sprzedaż i uzyskanie przychodu, powinna zostać rozliczona z przychodami tego roku, w którym została wystawiona" (wyrok WSA w Bydgoszczy z 2 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 395/10 - orzeczenie nieprawomocne).

W stanie faktycznym, do którego odniósł się WSA w Bydgoszczy, spółka podpisała wieloletni kontrakt ze spółką z Niemiec na dostawę nawozu. Strony uzgodniły możliwość dokonania w 2009 r. korekt zmniejszających jej przychody osiągnięte w grudniu 2008 r., o ile wystąpią okoliczności określone w zawartym przez strony porozumieniu. Korekta była możliwa w ściśle określonych granicach i zależała od cen rynkowych takiego nawozu w Niemczech.

Sąd uznał, że skoro zdarzenia uprawniające do korekty, w tym przypadku wystawienie faktury korygującej wystąpiły w roku 2009, to nie można na tej podstawie skorygować przychodów uzyskanych przez spółkę w 2008 r. Sąd przyznał, że w rezultacie wskazanych ustaleń spółka mogła liczyć się z ewentualną koniecznością dokonania w 2009 r. korekt zmniejszających jej przychody osiągnięte w grudniu 2008 r., ale - jego zdaniem - nie może to mieć jednak wpływu na moment korekty przychodu.

Natomiast WSA w Krakowie odniósł się do sytuacji, w której przychód wynikający z faktury był wykazany w nieprawidłowej wysokości (wyrok z 10 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 359/10 - orzeczenie nieprawomocne). W stanie faktycznym spółka wystawia faktury VAT dokumentujące sprzedaż energii elektrycznej. Zgodnie z umową zawartą z odbiorcą energii elektrycznej, należnością za sprzedaż energii elektrycznej jest należność wykazana w fakturze dokumentującej tę sprzedaż. Zatem przychodem należnym z tytułu dostaw energii elektrycznej jest przychód wykazany w fakturze, również gdy został on wykazany w wysokości wyższej niż należna z tytułu faktycznego zużycia. Faktyczna sprzedaż energii jest weryfikowana na podstawie skorygowanych danych dostarczanych przez właściciela układów pomiarowo-rozliczeniowych. Znając rzeczywistą sprzedaż, spółka dokonuje korekt sprzedaży za okresy rozliczeniowe, w których przychód został wykazany w nieprawidłowej wysokości.

W tych okolicznościach WSA uznał, że: "Skoro jak podano we wniosku, spółka w fakturach korygujących, koryguje (na plus lub na minus) o tę konkretną kwotę przychód netto, który de facto jest inny aniżeli wykazany w fakturze pierwotnej, uznać należy, że przychód należny został zaniżony bądź zawyżony w momencie sprzedaży energii elektrycznej. (…) W tym znaczeniu można - wbrew temu co twierdzi Skarżąca - mówić o błędnie wystawionej fakturze w zakresie określenia wartości sprzedaży energii elektrycznej. Wartość sprzedaży (przychód netto) wykazana w fakturze może być zatem korygowana przez wystawienie faktury korygującej do konkretnej faktury sprzedaży, co w konsekwencji prowadzi do konstatacji, że faktura korygująca winna być rozliczona w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy faktura pierwotna, ponieważ późniejsze wystawienie faktury korygującej skutkuje jedynie zmianą wysokości przychodu, nie zaś datą jego powstania".

WSA w Krakowie odniósł się też (jak zaznaczył, poza zakresem przedmiotowym rozpoznawanej sprawy) do kwestii rozpoznawania momentu zmniejszania przychodu w wyniku otrzymania zwrotu towarów, udzielenia bonifikaty lub skonta. Stwierdził, że faktura korygująca wystawiona w związku ze zwrotem towarów, udzielonym rabatem (bonifikata, skonto) może być rozliczna na bieżąco, tj. w dacie wystąpienia tych zdarzeń gospodarczych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: