eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Transport ciężarowy: forma opodatkowania

Transport ciężarowy: forma opodatkowania

2011-05-12 06:32

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie załadunku, rozładunku i transportu towarów na rzecz jednego podmiotu przy użyciu sprzętu, materiałów i środków należących do tego kontrahenta, który planuje rozszerzenie działalności na innych kontrahentów oraz zakupu własnych środków transportu, na rok 2011 może wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29.04.2011 r. nr IPPB1/415-105/11-4/JB.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany a usługi transportowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług załadunku, rozładunku i transportu towaru (PKWIU 2008: 49.41.1). Usługi te świadczy dla jednego kontrahenta przy wykorzystaniu należących do tego kontrahenta sprzętu, materiałów i środków (w tym samochód ciężarowy o ładowności powyżej 2 ton). Podatnik ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Za uszkodzony lub zniszczony towar jak też powierzony sprzęt zobowiązany jest do zapłaty stosownego odszkodowania. Ponosi także odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat świadczonych usług. Jednocześnie wnioskodawca planuje rozszerzenie działalności. Zamierza pozyskać nowych kontrahentów oraz zakupić własne środki transportu. Zadał pytanie, czy na 2011 rok może wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ww. ustawy pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dni 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub dokonał innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: