eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rozliczenie roczne: czynności sprawdzające

Rozliczenie roczne: czynności sprawdzające

2011-05-12 13:04

Przeczytaj także: Termin zwrotu nadpłaty podatku PIT-u za 2015 do końca lipca


Zobowiązanie podatkowe przedawnia się po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Oznacza to, że dokumenty związane z rozliczeniem podatku dochodowego za ubiegły rok trzeba trzymać do końca 2016 r. Przy czym okres ich przechowywania może niekiedy być dłuższy. W pewnych okolicznościach bieg terminu przedawnienia podatku nie rozpoczyna się, ulega zawieszeniu lub zostaje przerwany.

Wezwanie do stawienia się w urzędzie
O tym w jakiej sprawie, w jakim celu i kiedy ma się stawić, podatnik dowiaduje się z wezwania, które ma na ogół formę pisemną. Niekiedy może on być wezwany telefonicznie lub przy użyciu innych środków łączności. Jest to możliwe w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem adresata lub gdy stan sprawy tego wymaga. Wezwanie podatnika w tej formie nie zwalnia jednak urzędnika z obowiązku podania informacji, które zamieszcza się w wezwaniu pisemnym. Wezwanie przekazane w taki sposób wywołuje skutki prawne tylko wówczas, gdy nie ma wątpliwości, że dotarło do adresata we właściwej treści i w odpowiednim terminie.

Ponadto, jeżeli osoba wezwana nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej ważnej przyczyny, organ podatkowy może przyjąć wyjaśnienie lub zeznanie albo dokonać czynności w miejscu pobytu tej osoby.

Czynności sprawdzające nie wykluczają kontroli
Ustawodawca przewidział, że na etapie czynności sprawdzających stosowanie kary porządkowej jest niedopuszczalne, jednak wezwania do stawienia się w urzędzie skarbowym w sprawie PIT nie warto ignorować. Choćby z tego względu, że błędy wykryte w tym czasie można od razu poprawić. Brak współpracy ze strony podatnika może skończyć się wszczęciem kontroli lub postępowania podatkowego. Sprawdzenie rozliczenia podatku dochodowego w ramach czynności sprawdzających nie wyklucza bowiem jego dalszej weryfikacji. Zeznanie może być w przyszłości przedmiotem kontroli lub postępowania podatkowego. Nie jest to również wykluczone, jeżeli w czasie czynności sprawdzających podatnik wyjaśnił wątpliwości, przedstawił dokumenty potwierdzające wydatki odliczone w ramach ulg czy skorygował PIT. Inny jest bowiem zakres tych czynności. Celem czynności sprawdzających jest przede wszystkim zweryfikowanie zeznania pod kątem formalnym i rachunkowym. Zakres kontroli i postępowania podatkowego jest znacznie szerszy.


Najczęściej popełniane błędy w zeznaniach
  • wypełnienie niewłaściwego formularza PIT
  • niewpisanie albo podanie błędnego NIP
  • podanie nieaktualnych danych identyfikacyjnych
  • niekonsekwentne wypełnianie zeznania przez małżonków korzystających ze wspólnego opodatkowania (osoba wpisana w zeznaniu jako podatnik podaje swoje dochody lub straty w części przeznaczonej dla małżonka - i odwrotnie)
  • pomyłki przy przenoszeniu danych z PIT-11, PIT-40A/11A, PIT-8C, PIT-8S
  • niestosowanie zaokrągleń bądź niewłaściwe zaokrąglenie podstawy podatku lub podatku
  • nieprawidłowości przy korzystaniu z ulg podatkowych
  • złożenie zeznania bez stosownych załączników
  • brak podpisu


Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: