eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Pojazd specjalny to samochód osobowy?

Pojazd specjalny to samochód osobowy?

2011-05-18 12:51

Z dniem 01 stycznia 2011 r. ustawodawca wprowadził istotne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Usunięte zostały m.in. przepisy art. 86 w części dotyczącej odliczania podatku VAT od nabycia, najmu, leasingu samochodów i pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Usunięty został także załącznik nr 9 do tej ustawy, który zawierał wykaz pojazdów specjalnych. Na okres przejściowy przepisy w tym zakresie zostały przeniesione do innej ustawy. Niestety ustawodawca zapomniał, że odnosiły się do nich przepisy o podatku dochodowym.

Przeczytaj także: Samochód osobowy: nowa definicja w PIT i CIT

Ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247 poz. 1652) ustawodawca uchylił m.in. art. 86 ust. 3-7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz załącznik nr 9 do tej ustawy. Jak już wskazano we wstępie, przepisy te zawierały zasady odliczania podatku VAT od nabycia, leasingu czy najmu samochodów i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Od 2013 r. kwestie te będzie regulował art. 86a ustawy, a na okres przejściowy od początku 2011 r. do końca 2012 r. stosowne regulacje zostały zawarte w przytoczonej ustawie nowelizacyjnej (przede wszystkim art. 3 tejże ustawy).

W zasadzie w tym zakresie nic się nie zmieniło w stosunku do przepisów ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r. W dalszym ciągu ustawodawca wymienił katalog samochodów o DMC poniżej 3,5 tony, które uprawniają do pełnego odliczania podatku VAT. Ustawa nowelizacyjna zawiera także załącznik nr 1, w którym zostały wskazane pojazdy o przeznaczeniu specjalnym.

Można by zatem uznać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Z twierdzeniem tym można się zgodzić, ale na gruncie podatku VAT. Inaczej jednak jest w podatku dochodowym. Dlaczego?

W art. 5a pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (i odpowiednio art. 4a pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) ustawodawca zdefiniował, czym jest samochód osobowy na potrzeby tego podatki – pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Od tej reguły przewidziano szereg wyjątków, w których to pojazd samochodowy o DMC poniżej 3,5 tony nie jest traktowany jak osobowy. Jeden z nich, określony odpowiednio w art. 5a pkt 19 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 4a pkt 9 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że do samochodów osobowych nie zalicza się pojazdu samochodowego będącego pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Załącznika nr 9 do ustawy o podatku VAT już nie ma, a ustawodawca w żadnym miejscu nie wskazał, aby (dla potrzeb podatku dochodowego) w to miejsce stosować załącznik nr 1 do ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.


Załącznik nr 9 do ustawy o VAT do dnia 31 grudnia 2010 r. wymieniał następujące pojazdy:
  1. agregat elektryczny/spawalniczy,
  2. bankowóz,
  3. do prac wiertniczych,
  4. koparka, koparkospycharka,
  5. ładowarka,
  6. do oczyszczania dróg,
  7. podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  8. pomoc drogowa,
  9. do zimowego utrzymania dróg,
  10. żuraw samochodowy,
  11. pogrzebowy
Tożsamy z nim jest załącznik nr 1 do ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. Zabrakło jednak stosownej regulacji, która uprawniałaby podatników do stosowania tego załącznika w podatku dochodowym. Co za tym idzie, z punktu widzenia tego podatku pojazd specjalny o przeznaczeniu wskazanym wyżej, którego DMC nie przekracza 3,5 tony obecnie jest traktowany jak samochód osobowy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: