eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Prezenty o małej wartości: opodatkowanie VAT

Prezenty o małej wartości: opodatkowanie VAT

2011-05-19 13:15

Z dniem 01 kwietnia 2011 r. ustawodawca znowelizował przepisy ustawy o podatku od towarów i usług m.in. w zakresie nieodpłatnych przekazań towarów. Obecnie co do zasady każde nieodpłatne przekazanie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, z kilkoma wyjątkami. Nowego znaczenia nabierają teraz limity prezentów małej wartości.
Znowelizowany art. 7 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że przez odpłatną dostawę towarów rozumie się także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Warto w tym miejscu podkreślić, że ustawodawca nakazuje opodatkować przekazania o których mowa wyżej, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu danych towarów, nie jest tutaj natomiast istotne to, czy on z tego prawa skorzystał. Jeżeli zatem dla bezpieczeństwa podatnik od danego zakupu podatku naliczonego nie odliczył, ale miał takie prawo, po czym przekazał dany towar np. klientowi, co do zasady przekazanie to winien opodatkować.

W art. 7 ust. 3 ustawy o VAT prawodawca wskazał jednak, że powyższego nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Przez prezenty o małej wartości, rozumie się tutaj przekazywane przez podatnika jednej osobie towary (art. 7 ust. 4 ustawy o VAT):
1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w wyżej, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Obecnie, z uwagi na zmianę przepisów, przekazanie prezentów małej wartości nabiera nowego istotnego znaczenia dla podatników. Przeanalizujmy zatem te przepisy, aby prawidłowo je stosować w praktyce.

Przede wszystkim należy pamiętać o limicie wartości tych prezentów. Zacznijmy od tego niższego, czyli 10 zł. Z przytoczonego wyżej art. 7 ust. 4 ustawy o VAT wynika, że podatnik ma brać pod uwagę cenę netto towaru, czyli bez podatku. Chodzi tutaj jednak o ceną towaru w momencie jego przekazania. Nie zawsze będzie to zatem cena zakupu, jeżeli dany towar podatnik nabył bowiem jakiś czas temu, a jego cena obecnie uległa zmianie, przy jego przekazaniu powinien on uwzględnić cenę bieżącą, czyli rynkową.

Sprawa nie jest już taka oczywista w przypadku pierwszego (wyższego) ze wskazanych limitów, gdyż ustawodawca nie wskazał w przepisach, czy stanowi on kwotę netto czy brutto. Zdaniem autora chodzi tutaj jednak także o kwotę netto. Pamiętajmy bowiem, że podatek VAT od nabycia takich towarów podlega co do zasady odliczeniu, w związku z czym trudno uznać, iż przy limicie podatnik powinien stosować wartość brutto.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.