eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stypendium stażowe z UE a zwolnienie z podatku

Stypendium stażowe z UE a zwolnienie z podatku

2011-06-03 12:31

Stypendia stażowe wypłacane uczestnikom projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowane w części ze środków europejskich i w części z budżetu krajowego, są w całości zwolnione od podatku.
Tak uznał Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 30 marca 2011 r., nr DD3/033/50/KDJ/11/PK-171, zmieniającej z urzędu interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 września 2010 r.

W przedmiotowej sprawie Powiatowy Urząd Pracy (PUP) realizował projekt systemowy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), Priorytet VI, Poddziałanie 6.1.3, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu wypłacał w 2010 r. uczestnikom projektu (tj. osobom bezrobotnym) stypendia z tytułu odbywania stażu. Beneficjentami projektu były osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP, spełniające kryteria art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PDOF, wolne od podatku są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Na podstawie tego przepisu, Dyrektor Izby Skarbowej uznał, iż ww. stypendia stażowe otrzymywane w 2010 r. przez osoby bezrobotne (uczestników projektów PO KL) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, ale tylko w części finansowanej ze środków unijnych. Natomiast w części, w jakiej stypendia wypłacane są z budżetu krajowego, nie są one objęte zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PDOF. Od tej części stypendium PUP - jako płatnik - miał zatem obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak Minister Finansów. Uznał on bowiem, że zwolnienia od podatku - jako wyjątek od zasady powszechności i równości obowiązków podatkowych - należy interpretować ściśle, tj. bez stosowania wykładni rozszerzającej ani zawężającej. Zdaniem Ministra Finansów, Dyrektor Izby Skarbowej zastosował zawężającą wykładnię art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PDOF, co było podstawą do zmiany wydanej przez niego interpretacji indywidualnej:

"(...) wbrew stanowisku wyrażonemu przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, który zastosował zawężającą wykładnię powyższego zwolnienia przedmiotowego, stypendia stażowe wypłacone w 2010 r. uczestnikom projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z udziałem środków europejskich, korzystają w całości ze zwolnienia od podatku na podstawie cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy (ustawy o PDOF - przyp. red.). (...)"


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.