eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Spółka europejska: podatek dochodowy

Spółka europejska: podatek dochodowy

2011-06-06 12:16

Tytułem wstępu warto przypomnieć, że spółka europejska jest spółką kapitałową, co wynika z treści angielskiej wersji rozporządzenia Rady (WE) Nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (dalej: rozporządzenie SE). W angielskiej wersji powyższego rozporządzenia, dla oznaczenia spółki europejskiej używa się terminu "company", który w Wielkiej Brytanii zarezerwowany jest wyłącznie dla spółek kapitałowych (spółki osobowe określa się mianem "partnership").

Przeczytaj także: Opodatkowanie dochodów dyrektora w spółce cypryjskiej

W polskiej wersji omawianego rozporządzenia spółka europejska nosi nazwę „europejskiej spółki akcyjnej”. W języku angielskim określana jest ona jako „European public limited - liability company”, w języku niemieckim jako „Europäische Aktiengesellschaft”, zaś w języku francuskim jako „société anonyme européenee”. Do określenia spółki europejskiej można również używać łacińskiej nazwy Societas Europaea.

Spółka europejska posiada osobowość prawną, w związku z czym jest osobą prawną, będąca podmiotem praw i obowiązków i może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana itp.

Celem niniejszego artykułu nie jest jednak omówienie charakteru prawnego spółki europejskiej, albowiem to zagadnienie było już przedmiotem licznych i wyczerpujących publikacji. Bardziej interesującą kwestią jest przedstawienie podatkowych aspektów funkcjonowania spółki europejskiej w Polsce, a w szczególności opodatkowania jej przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: UPDOP).

Z punktu widzenia prawa podatkowego, zasadnicze znaczenie odgrywa motyw 20 do rozporządzenia SE, który stanowi że niniejsze rozporządzenie nie obejmuje innych kwestii prawnych, takich jak przepisy dotyczące opodatkowania, konkurencji, własności intelektualnej lub niewypłacalności. Przepisy prawa Państw Członkowskich oraz Wspólnoty stosuje się więc w wyżej wymienionych kwestiach, jak również w kwestiach nieuregulowanych niniejszym rozporządzeniem. Tak więc, w kwestii opodatkowania spółki europejskiej na terenie Polski, zastosowanie znajdują polskie przepisy prawa podatkowego, oraz przepisy europejskiego prawa podatkowego.

W przypadku uzyskania przychodu przez spółkę europejską z siedzibą w Polsce, jej przychód będzie opodatkowany analogicznie do przychodów uzyskanych przez spółkę akcyjną z siedzibą w Polsce. Zgodnie z UPDOP podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy), ale w sytuacji gdy podatnicy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).

Zwrócić trzeba również uwagę na regulacje UPDOP ograniczające transfer zysków między podmiotami gospodarczymi. Przepisy te nawiązują do art. 9 Modelowej Konwencji OECD (dalej: MK OECD) dotyczącego transferu zysku między przedsiębiorstwami powiązanymi położonymi w różnych krajach. Przerzucanie przychodów i kosztów odbywa się poprzez zawyżanie lub zaniżanie wartości transakcji w stosunku do wartości rynkowych. To sztuczne zawyżenie lub zaniżenie powoduje, że pewna wartość transakcji służy tylko podwyższeniu kosztów działania drugiego podmiotu lub zaniżeniu przychodu u dostawcy usług lub towarów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: