eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Paragon fiskalny: jaka nazwa towaru?

Paragon fiskalny: jaka nazwa towaru?

2011-06-15 13:19

Przepisy nakazują, aby podatnik na paragonie fiskalnym umieszczał "nazwę towaru lub usługi". Jednak nie definiują tych pojęć. W związku z tym powstają spory, jak określać nazwy towarów na paragonie, tj. czy wystarczy nazwa grupy towarowej, czy powinna to być szczegółowa, jednostkowa nazwa towaru.

Przeczytaj także: Co powinien zawierać paragon fiskalny?

W rozporządzeniu w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania Minister Finansów określił jakie wymagania musi spełniać paragon fiskalny. Jak wskazano w § 5 ust. 1 pkt 6 tego rozporządzenia, paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać m.in.: nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy, oraz cenę jednostkową towaru lub usługi.

Jak wynika z powyższego, na paragonie należy umieścić nazwę towaru lub usługi. Ponadto, jak wskazano w § 7 ust. 1 pkt 4 omawianego rozporządzenia, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów i usług oraz właściwego ich przyporządkowania do stawek podatku.

Z uwagi na to, że przepisy o VAT nie definiują pojęcia "nazwa towaru" oraz nie określają źródła stosowania tych nazw, powstają spory jak określać nazwy towarów na paragonie, tj. czy wystarczy nazwa grupy towarowej, czy powinna to być szczegółowa, jednostkowa nazwa towaru.
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest jednak proste.

Analizując brzmienie § 5 ust. 1 pkt 6 lit. e) rozporządzenia można wnioskować, że określenie "nazwa towaru" dotyczy nazwy ogólnej. Tym bardziej, że w poprzednio obowiązującym rozporządzeniu Ministra Finansów (z 2002 r.) w sprawie m.in. kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, widniał jedynie zapis "nazwa towaru lub usługi". Wprowadzając nowe rozporządzenie w 2008 r. Minister Finansów wskazał, że paragon musi zawierać m.in. "nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy".

Zapis ten, moim zdaniem, oznacza, że Minister nie nakazuje podatnikom wskazywania na paragonie szczegółowej nazwy towaru. Jeżeli Minister uważałby, że nazwa jednostkowa jest niezbędna na paragonie, to taki zapis znalazłby się w rozporządzeniu.

Moim zdaniem na paragonie nazwa towaru czy usługi powinna być tak zamieszczona, aby można było towar przyporządkować do właściwej stawki VAT.

Do naszej redakcji wpływają sygnały od Czytelników, że ostatnio niektóre organy podatkowe kontrolując sklepy detaliczne wymagają, aby na paragonach zamieszczać szczegółowe (jednostkowe) nazwy towarów. Swoje zaniepokojenie tą sytuacją wyraziła także PIH w piśmie z dnia 17 maja 2011 r., zamieszczonym na jej stronie internetowej (www.pih.org.pl).

Stanowiska organów podatkowych
Jak wynika z interpretacji organów podatkowych, nazwa towaru czy usługi widniejąca na paragonie nie może być bardzo ogólna. Powinna oznaczać i wskazywać określoną grupę asortymentową sprzedawanego towaru, tak aby do użytej nazwy towaru możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatkowej, aby nazwa ta zgadzała się, co do istoty, z towarem będącym przedmiotem obrotu, a także by powiązanie tej nazwy z ceną pozwoliło na indywidualne określenie sprzedawanego towaru.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Węgielska / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Więcej na ten temat: paragon, paragony, kasa fiskalna, dowody księgowe

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: