eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Spółka z o.o. a amortyzacja jednorazowa

Spółka z o.o. a amortyzacja jednorazowa

2011-06-16 13:30

W sytuacji, gdy kilku wspólników zawiązuje spółkę osobową, przy czym przynajmniej jeden z nich prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, spółka ta nie może skorzystać z preferencji podatkowej polegającej na amortyzacji jednorazowej w pierwszym roku działalności. Pewne obostrzenia występują także przy osobach prawnych lecz tutaj są dużo mniejsze.

Przeczytaj także: Amortyzacja jednorazowa a firma małżonka

Rozpatrzmy następującą sytuację: Trzech znajomych (każdy z nich prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko) postanowiło utworzyć spółkę jawną albo z ograniczoną odpowiedzialnością. Do nowopowstałej spółki nie będą wnoszone w postaci aportu składniki majątku wykorzystywane dotychczas prowadzonych firmach, jak też całe przedsiębiorstwa. Po utworzeniu spółki jeden z przedsiębiorców sprzeda na jej rzecz samochód ciężarowy ze swojej obecnej firmy. Czy będzie możliwa jego amortyzacja jednorazowa zarówno w przypadku, gdy zostanie utworzona spółka jawna, jak i wtedy gdy będzie to osoba prawna?

Zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) jak i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) stanowią, że podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych (art. 22k ust. 7 updof i odpowiednio art. Art. 16k ust. 7 updop). Odpisu takiego można dokonać nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ustawodawca wprowadził jednak pewne wyjątki w zakresie skorzystania z preferencji określonej wyżej dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych należy zwrócić uwagę na art. 22k ust. 11, który to mówi, że przytoczony wyżej art. 22k ust. 7 updof nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Organy podatkowe podkreślają, że powyższe ograniczenie ma zastosowanie także do spółek osobowych. W związku z tym prowadzenie działalności gospodarczej przez wspólnika spółki osobowej, która rozpoczęła działalność gospodarczą w danym roku, wyklucza ją z grona uprawnionych do amortyzacji jednorazowej w tym roku. Tym samym w przypadku utworzenia spółki jawnej w sposób określony w przykładzie nie będzie możliwe jednorazowe zamortyzowanie nabytego przez tę spółkę samochodu ciężarowego.

Nieco inaczej jest w przypadku osób prawnych. Otóż art. 16k ust. 11 updop mówi, że art. 16k ust. 7 nie ma zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:
  1. w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo
  2. w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo
  3. przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro.

W naszym przykładzie żadna z tych przesłanek nie ma zastosowania. Co prawda samochód wykorzystywany wcześniej w działalności jednego z udziałowców znajdzie się w nowo utworzonej spółce z o.o., ale nastąpi to poprzez jego sprzedaż, a nie wniesienie na poczet kapitału tejże spółki. Co za tym idzie, w przypadku utworzenia spółki z o.o. przedmiotowy samochód będzie mógł zostać zamortyzowany jednorazowo.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: