eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Śmierć pracownika: wieniec a koszty podatkowe

Śmierć pracownika: wieniec a koszty podatkowe

2011-06-21 07:00

Przeczytaj także: Wydatki na udział w pogrzebie jako koszty uzyskania przychodów


Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, iż w dzisiejszej praktyce gospodarczej, gdzie rynek pracy staje się rynkiem pracownika, a oddana i wykwalifikowana kadra stanowi kluczowy element sukcesu biznesu, istotnym czynnikiem jest umiejętność zachęcenia i przyciągnięcia ludzi do swojej firmy. Zatem, gdy przedsiębiorca postrzegany jest jako dobry pracodawca, zwiększa to jego szanse na zdobycie wartościowych pracowników, którzy przyczynią się do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.

Zatem, ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki wpływają pośrednio na poziom motywacji jej obecnych pracowników. Stanowią także element powszechnie obowiązujących reguł zachowania prawa zwyczajowego. Powyższe przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, sprawniejszej realizacji celów biznesowych Wnioskodawcy, zwiększenia Jego wyników finansowych i tym samym przychodu podatkowego. W związku z tym, Wnioskodawca jest zdania, iż wydatki poniesione na zakup wieńców oraz nekrologów mających na celu uczczenie pamięci pracowników oraz wyrażenie wdzięczności za przepracowane przez nich lata ma pośredni związek z osiąganymi przez niego przychodami.

Wydatek o charakterze definitywnym
Wg Wnioskodawcy, jak wskazał powyżej, jednym z elementów podatkowej definicji kosztów uzyskania przychodów jest fakt jego definitywnego poniesienia. Zauważyć należy, ze ustawa o CIT nie definiuje terminu ”poniesienie kosztu", w związku z czym uznanie, że dotyczy ono pokrycia danego wydatku ze środków majątkowych podatnika zostało wypracowane w doktrynie i orzecznictwie (Marciniuk J. (red.) Podatek dochodowy od osób prawnych Warszawa 2007, str. 343; Kubacki R. Koszty uzyskania przychodów w podatkach dochodowych, Wrocław 2008, str. 32).

Obciążenie majątku podatnika wydatkiem oznacza przede wszystkim, że wydatek taki nie może zostać podatnikowi w żaden sposób zwrócony, a więc powinien on mieć charakter definitywny (tak miedzy innymi NSA w wyrokach z 17 stycznia 1996 r, sygn. SA/Kr 1826/95, oraz z 20 marca 1996, sygn. SA/Ka 332/95).

Ponieważ Wnioskodawca zakupuje wieńce, nekrologi oraz wiązanki okolicznościowe z własnych środków finansowych, w wyniku czego całkowity majątek Wnioskodawcy zostanie o tę kwotę zmniejszony w sposób definitywny, należy uznać, że przesłanka definitywnego poniesienia kosztu przez podatnika zostanie przez Wnioskodawcę spełniona.

Wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów
Odnosząc się do katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż wydatki na zakup wieńców pogrzebowych, nekrologów oraz wiązanek okolicznościowych dla pracowników nie zostały wymienione w katalogu wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Dodatkowo, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT ,,nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności, napojów, w tym alkoholowych”.

Według Wnioskodawcy, wydatki ponoszone na zakup wieńców pogrzebowych, nekrologów oraz wiązanek okolicznościowych dla pracowników nie są ponoszone w celach reprezentacyjnych, o których mowa powyżej. Zgodnie ze słownikową, powszechnie stosowaną definicją terminu ,,reprezentacja", należy wskazać, iż pojęcie to oznacza okazałość, wystawność, wytworność w czyimś sposobie życia, związaną, ze stanowiskiem lub pozycją społeczną („Słownik języka polskiego" pod red. M. Szymczaka, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1992).

Odnosząc się do powyższej definicji, zakup przez Wnioskodawcę wieńców pogrzebowych i nekrologów w związku ze śmiercią, pracownika oraz wiązanek okolicznościowych w związku z przejściem pracownika na emeryturę nie ma cech reprezentacji. Powyższe działania w żaden sposób nie są okazałe, wystawne czy wytworne, a jedynie realizują podstawowe kanony kultury i zasady współżycia społecznego przyjęte w Polsce. Wnioskodawca nie działa w celu uwypuklenia swojej zasobności, a jedynie realizuje obowiązkowe w naszej kulturze normy społeczne.

Zdaniem Wnioskodawcy, reasumując wydatki na zakup wieńców, nekrologów i wiązanek okolicznościowych spełniają łącznie wszystkie niezbędne warunki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, mają związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, służą zabezpieczeniu źródła przychodów oraz ponoszone są przez Wnioskodawcę w sposób definitywny, jak również nie zostały wyłączone z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Tym samym, przedmiotowe wydatki należy uznać za wydatki będące kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: