eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Księgi rachunkowe: remanent a zaliczka na podatek

Księgi rachunkowe: remanent a zaliczka na podatek

2011-07-10 11:08

Sporządzanie w spółce spisu z natury raz w roku i korygowanie kosztów o wartość niezużytych materiałów, niesprzedanych towarów i wyrobów gotowych na koniec roku podatkowego (kalendarzowego) jest wystarczające dla prawidłowego ustalania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wspólnika spółki jawnej.

Przeczytaj także: Księgi rachunkowe: gdy zaliczki uproszczone spis z natury raz na rok

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 maja 2011 r., nr ILPB1/415-138/11-2/AO.

Spółka jawna, zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, odpisywała w koszty wartość materiałów (towarów) z chwilą zakupu, a wyrobów gotowych z chwilą wytworzenia. Na taki sposób ewidencji zezwala art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Z tym, że przy tym sposobie ustala się stan tych składników majątku, dokonuje ich wyceny i koryguje koszty o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy.

Spółka jawna wystąpiła do organu podatkowego z zapytaniem, czy sporządzenie spisu z natury i korygowanie kosztów tylko na dzień bilansowy jest wystarczające dla prawidłowego ustalania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wspólnika spółki jawnej.

Organ podatkowy uznał, że tak, gdyż:
„(…) Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów. (…)”

A ponadto, że:
„(…) Koszty materiałów, towarów i wyrobów gotowych stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatkowe zasady potrącalności kosztów bezpośrednich w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje w art. 22 ust. 5-5b.

W myśl art. 22 ust. 5 ww. ustawy, u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b. (…)

Przytoczone przepisy nie stanowią zatem przeszkody dla stosowania metody księgowania kosztów opisanej we wniosku, jeżeli przy jej zastosowaniu nie zostaną naruszone uregulowane w tych przepisach zasady potrącalności kosztów bezpośrednich w roku podatkowym. (…)”


Od redakcji:
Należy przyznać, że jest to stanowisko korzystne dla podatników i znacznie upraszcza prowadzenie ewidencji księgowej. Skoro bowiem ustawa o rachunkowości zezwala na odpisywanie w koszty wartości materiałów (towarów) z chwilą zakupu, a wyrobów z chwilą wytworzenia, to przepisy podatkowe też powinny taką zasadę dopuszczać. Dobrze by było, gdyby także inne organy podatkowe stosowały taką zasadę.

W artykułach publikowanych na łamach Biuletynu Informacyjnego zawsze jednak zalecaliśmy korygowanie kosztów o wartość takich składników majątku niezużytych lub niesprzedanych na koniec okresu, oczywiście tylko w stosunku do tych, które są bezpośrednio związane z przychodem, będą to więc tylko materiały bezpośrednie, towary, wyroby gotowe i produkty w toku. Inne materiały, np. pomocnicze, biurowe, wyposażenie, jako koszty pośrednio związane z przychodami, mogą być zaliczane w koszty z chwilą zakupu. Tylko podatnicy, którzy przyjęli uproszczoną formę wpłacania zaliczek mogą odpisywać w koszty z chwilą zakupu wartość każdych (bezpośrednich i pośrednich) składników majątku bez obawy o skutki podatkowe w razie ewentualnej kontroli.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: