eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Faktura korygująca: zwrotne potwierdzenie odbioru

Faktura korygująca: zwrotne potwierdzenie odbioru

2011-07-14 06:59

Podpisane przez kontrahentów zwrotki pocztowe, z których wynika, jakich faktur korygujących zmniejszających one dotyczą, mogą zostać uznane za potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 30.06.2011 r. nr IPPP1-443-812/11-4/Igo.

Przeczytaj także: Faktura korygująca na sprzedaż która nie doszła do skutku

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zajmuje się dystrybucją napojów alkoholowych i produktów winiarskich, które dostarcza do hurtowni spożywczych, sieci marketów, sklepów spożywczych jak też do restauracji i barów. Na powyższe transakcje wystawia faktury VAT. Niekiedy zdarza się jednak, że wystawione faktury są z różnych przyczyn korygowane. Faktury korygujące zmniejszają wartości z faktur pierwotnych. Korekty takie spółka wysyła do kontrahentów listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, które zawiera informacje o numerze faktury korygującej zawartej w przesyłce. Odbiór korekty kontrahent potwierdza poprzez umieszczenie na zwrotce swojego podpisu i daty odbioru. Następnie zwrotka jest przesyłana do spółki. Zadano pytanie, czy posiadanie zwrotek upoważnia spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania wynikającej z tych korekt? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Kwestie dotyczące podstawy opodatkowania zostały uregulowane w art. 29 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, natomiast obrotem, jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że podatnik może zmniejszyć podstawę opodatkowania VAT w oparciu o fakturę korygującą zmniejszającą pod warunkiem, że posiada potwierdzenie odbioru korekty przez kontrahenta. Faktura korygująca musi zatem dotrzeć do nabywcy, który potwierdza ten fakt i zawiadamia o tym sprzedawcę. Niemniej, należy zauważyć, iż ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej. W związku z tym, że przepisy dotyczące podatku VAT, nie narzucają formy, w jakiej potwierdzenie odbioru faktur korygujących powinno być dokonane, to w ocenie Spółki, istnieje swoboda wyboru metody tego potwierdzenia. Wobec powyższego, potwierdzenie może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, iż konkretny odbiorca otrzymał korektę faktury. W szczególności, Spółka stoi na stanowisku, że przedmiotowe potwierdzenie może mieć postać zwrotnego potwierdzenia odbioru (zwrotki pocztowej) przesyłki wysłanej pocztą, zawierającej fakturę korygującą. Z przedmiotowej zwrotki pocztowej, wynika bowiem bezsprzecznie, że kontrahent otrzymał korektę faktury (na zwrotce widnieje podpis kontrahenta). Dodatkowo, ze względu na fakt, że na zwrotce jest wskazany numer faktury korygującej, która została wysłana w przesyłce, w prosty sposób można przypisać poszczególne potwierdzenia w formie zwrotek do konkretnych faktur zmniejszających. W konsekwencji, zdaniem Spółki zwrotka pocztowa potwierdzona przez kontrahenta, stanowi dowód, że kontrahent otrzymał korektę faktury. Biorąc to pod uwagę, należy uznać, że posiadanie zwrotki upoważnia Spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania VAT wynikającego z tej korekty, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT.

Spółka pragnie również wskazać na brzmienie art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60, da1ej. „Ordynacja podatkowa”), który wskazuje, co może stanowić dowód w postępowaniu podatkowym. Zgodnie z powoływanym przepisem Ordynacji podatkowej, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Przepis ten przyjmuje zasadę otwartego katalogu dowodów w postępowaniu podatkowym i dopuszcza każdy rodzaj dowodu. Granice dowodzenia wyznacza jedynie „przyczynienie się” danego środka dowodowego do wyjaśnienia sprawy oraz brak sprzeczności z prawem. Zdaniem Spółki, przepis ten dostarcza kolejnego argumentu za tym, że zwrotka pocztowa, na której kontrahent potwierdził odbiór przesyłki zawierającej fakturę korygującą zmniejszającą i na której znajduje się referencja do numeru przesłanej korekty może stanowić dowód, iż kontrahent otrzymał korektę. Posiadanie przez Spółkę takiej zwrotki wypełnia warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej zmniejszającej przez nabywcę towarów, o którym mowa w art. 29 ust. 4a ustawy o VAT.(…)

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, iż posiadanie zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki zawierającej korektę jest wystarczające, aby obniżyć podstawę opodatkowania VAT na podstawie tej korekty w stosunku do podstawy określonej w fakturze pierwotnej, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT.(…)


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Korekta faktury VAT

    Dzień dobry, we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: