eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Impreza integracyjna a koszty podatkowe i VAT

Impreza integracyjna a koszty podatkowe i VAT

2011-07-14 13:16

Przeczytaj także: Zagospodarowanie terenu wokół firmy a podatki


Co gorsze, organy podatkowe uznają, że jeżeli nie jest możliwe wydzielenie i udokumentowanie wydatków na organizację imprez integracyjnych przypadających tylko na pracowników, koszty organizacji imprez integracyjnych dla pracowników oraz innych osób (np. członków ich rodzin, osób współpracujących) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w całości.

VAT - Odliczanie podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z organizacją imprez integracyjnych
Z tych samych względów co pozwalające na zaliczanie kosztów organizacji imprez integracyjnych do kosztów uzyskania przychodów możliwe jest odliczanie podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z organizacją imprez integracyjnych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 października 2009 r. - sygn. IBPP2/443-571/09/RSz), przy czym w związku z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników nie dochodzi do podlegającego opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia usług (zob. przykładowo wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 maja 2008 r. - sygn. I SA/Wr 1559/07). Podobnie ma się rzecz, jeżeli chodzi o udział w imprezach integracyjnych członków rodzin pracowników (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 października 2008 r. - sygn. IBPP2/443-677/08/ASz).

Pamiętać należy o dwóch kwestiach. Po pierwsze, że prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje tylko w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). W konsekwencji prawo do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z organizacją imprez integracyjnych przysługuje tylko w zakresie, w jakim imprezy integracyjne dotyczą one działalności opodatkowanej podatników. W konsekwencji w przypadku organizacji imprez integracyjnych dotyczących działalności opodatkowanej tylko częściowo, prawo do odliczenia podatku naliczonego z takich faktur przysługuje również częściowo (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 kwietnia 2010 r. - sygn. ILPP2/443-200/10-4/SJ). Z kolei w przypadku organizacji imprez integracyjnych dotyczących wyłącznie działalności zwolnionej od podatku (względnie niepodlegającej opodatkowaniu), prawo do odliczenia nie przysługuje w ogóle.

Po drugie wskazać należy, że nie jest możliwe odliczanie podatku naliczonego przy zakupach usług noclegowych i gastronomicznych (zob. art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). W konsekwencji nie jest możliwe odliczanie podatku naliczonego od zakupów związanych z organizacją imprez integracyjnych usług noclegowych i gastronomicznych.

Zauważyć jednak należy, że przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie znajduje zastosowania w przypadku nabywania kompleksowych usług organizacji imprez integracyjnych, w których skład wchodzą, między innymi, usługi noclegowe i gastronomiczne. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lipca 2008 r. (sygn. ILPP1/443-436/08-4/BD). Czytamy w niej, że wyłączenie możliwości odliczania podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych "nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest cała impreza integracyjna, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi noclegowe czy gastronomiczne. Zatem w sytuacji otrzymania od podmiotu trzeciego - usługodawcy świadczącego usługę - faktury VAT za całościową organizację imprezy, w której poszczególne elementy stanowią integralną część usługi, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tej faktury".

Inaczej niż ma się rzecz na gruncie ustaw o podatku dochodowym, prawo do odliczenia (przy uwzględnieniu wskazanych powyżej ograniczeń) istnieje również w przypadku zakupów związanych z organizacją imprez integracyjnych, w których uczestniczą osoby współpracujące ze spółką (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 września 2009 r. - sygn. ILPP1/443-742/09-4/MT). Przepisy ustawy o VAT nie wyłączają bowiem możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupach na cele reprezentacji.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: