eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Pożyczka z ZFŚS a opodatkowanie VAT

Pożyczka z ZFŚS a opodatkowanie VAT

2011-08-03 07:27

W ramach gospodarowania środkami ZFŚS wiele firm udziela swoim pracownikom pomocy materialnej, między innymi w postaci oprocentowanych pożyczek (np. na cele mieszkaniowe). W praktyce wysokość pomocy, jej rodzaj, wielkość oprocentowania oraz forma spłaty, określone są w regulaminie ZFŚS oraz w umowie zawieranej z pracownikiem (świadczeniobiorcą). Natomiast odsetki od udzielonych pożyczek wpływają do ZFŚS.

Przeczytaj także: Oprocentowane pożyczki z ZFŚS a obrót VAT

Powstaje, wiec pytanie, czy odsetki od udzielonych z ZFŚS pożyczek podlegają przepisom ustawy o VAT? Pytanie takiej treści skierowała do fiskusa (w trybie wiążącej interpretacji prawa podatkowego) jedna z firm.

Jej zdaniem, na mocy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zainteresowany jako pracodawca zobowiązany jest do utworzenia funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, odsetki uzyskane od udzielonych pracownikom pożyczek na cele mieszkaniowe, stanowią wpływy zwiększające środki funduszu. Odsetki te trafiają na rachunek bankowy funduszu i nie stanowią przychodu z działalności spółdzielni.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Udzielane pożyczki stanowią pomoc materialną dla pracowników, a odsetki pobierane z tego tytułu zwiększają środki funduszu, zatem nie stanowią one obrotu podatnika. Stąd wnioskodawca uważa, iż odsetki od udzielonych pracownikom pożyczek na cele mieszkaniowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając z upoważnienia Ministra Finansów, wydał w 1 października 2008 r. interpretację indywidualną nr ILPP1/443-665/08-2/MT, w której stanowisko firmy uznał za nieprawidłowe. W interpretacji tej wskazano, iż przedmiotowe transakcje są czynnościami podlegającymi regulacjom zawartym w ustawie o VAT. Czynności opisane we wniosku są jednak zwolnione od tego podatku pod warunkiem, że są one sklasyfikowane według PKWiU w grupowaniach 65-67, jako usługi pośrednictwa finansowego i nie są objęte żadnym z wyłączeń zawartych w pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.

Pismem z 20 października 2008 r. podatnik wezwał tutejszy organ podatkowy do usunięcia naruszenia prawa w ww. interpretacji indywidualnej. W odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z 18 listopada 2008 r. nr ILPP1/443/W-87/08-2/HMW Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu, stwierdził brak podstaw do zmiany interpretacji indywidualnej w przedmiotowej sprawie. W związku z powyższym, podatnik wniósł skargę do WSA we Wrocławiu. Sąd po rozpoznaniu sprawy, wydał wyrok (z 21 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 87/09), w którym uchylił zaskarżoną interpretację.

Minister Finansów złożył skargę kasacyjną od wyżej powołanego wyroku WSA, którą NSA wyrokiem z 15 października 2010 r. (sygn. akt I FSK 1511/09) oddalił.

W konsekwencji powyższego, organ podatkowy zmuszony był (decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 marca 2011 r., nr ILPP1/443-665/08/11-S/KŁ) uznać, iż
(...) W świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku WSA we Wrocławiu z 21 maja 2009 r.
(sygn. akt I SA/Wr 87/09) oraz wyroku NSA z 15 października 2010 r. (sygn. akt I FSK 1511/09) - stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, uznaje się za prawidłowe.

(...) Reasumując, odsetki od udzielonych z ZFŚS pożyczek, nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: