eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód z zagranicy a podatek PCC

Samochód z zagranicy a podatek PCC

2011-08-19 13:28

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski przedsiębiorca kupił w Niemczech i sprowadził do Polski używany samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Pojazd ten nabył od osoby prywatnej, która nie prowadzi firmy. Dowodem zakupu jest tutaj spisana umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Czy z tego tytułu musi zapłacić podatek PCC, jako że nie wystąpiło u niego WNT?

Przeczytaj także: Wartość nieruchomości a podatek PCC

Przede wszystkim przypomnijmy, iż jedynie zakupy od podatników z innych państw członkowskich generują po stronie polskiego nabywcy obowiązek wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (wyjątkiem są nowe środki transportu, z czym jednak w naszym przykładzie nie mamy do czynienia). Zakup towaru od osoby prywatnej z innego kraju członkowskiego nie powoduje po stronie polskiego przedsiębiorcy obowiązku rozliczenia podatku VAT z tego tytułu. W przypadku środków transportu polski przedsiębiorca musi pamiętać o złożeniu wniosku do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu samochodu do polski (formularz VAT-24) wraz z niezbędnymi dokumentami oraz uiszczeniu stosownej opłaty za wydanie tego zaświadczenia.

Co się zaś tyczy podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu nim podlegają czynności ściśle wymienione w ustawie o PCC. Wśród nich znalazła się m.in. umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC). W art. 1 ust. 4 tejże ustawy ustawodawca wskazał jednak, że czynności cywilnoprawne podlegają temu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Od powyższego wyłączenia zostały przewidziane pewne wyjątki, jednakże żaden z nich nie ma zastosowania w naszym przypadku.

Z przykładu wynika, że zakup został dokonany na terytorium innego państwa (Niemcy) i w momencie dokonania tej czynności przedmiot umowy także tam się znajdował. Co prawda nabywca posiada stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski, jednakże mimo to czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż warunki wskazane w art. 1 ust. 4 ustawy o PCC nie zostały spełnione.

Odnosząc się do punktu pierwszego przedmiot umowy (czyli w naszym przypadku samochód) znajduje się poza terytorium Polski, w związku z czym nie ma on zastosowania.
Z kolei punkt drugi co prawda zezwala na opodatkowanie rzeczy znajdujących się poza granicami RP, o ile nabywca posiada miejsce zamieszkania w Polsce (z czym w przykładzie mamy do czynienia), jednakże nakłada tutaj dodatkowy warunek, zgodnie z którym czynność cywilnoprawna musi zostać dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W naszym przypadku natomiast ta miała miejsce w Niemczech, a co za tym idzie także i ten przepis nie ma tutaj zastosowania.

W związku z powyższym przedmiotowa czynność nie jest objęta zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: