eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura zaliczka za szkolenie: podatek dochodowy

Faktura zaliczka za szkolenie: podatek dochodowy

2011-09-22 12:06

Firma zajmuje się organizacją szkoleń. W regulaminie zostało zapisane, iż wszelkie wpłaty przed rozpoczęciem kursu mają charakter zaliczki, dopiero w momencie odbycia kursu zmienia się ich charakter na zapłatę ostateczną. Bardzo często zdarza się, że kursanci wpłacają 100% zaliczki, jeszcze przed odbyciem kursu. Wtedy wystawiane są faktury z treścią "zaliczka". Czy ustawa o podatku dochodowym wymaga, aby w momencie odbycia się kursu (zmiany charakteru zaliczki na zapłatę ostateczną), wystawiać dodatkową fakturę korygującą zaliczkę do zero, a zawierającą treść, np.: "opłata za kurs"?

Przeczytaj także: Kłopotliwa otrzymana zaliczka w podatku dochodowym

Odpowiedź: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada obowiązku wystawiania faktury w momencie powstania przychodu podatkowego. Sposób i terminy wystawiania faktur uregulowane zostały w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku wystawienia faktury zaliczkowej obejmującej całą cenę brutto, po wykonaniu usługi nie wystawia się dodatkowej faktury.

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm., dalej: updof) nie reguluje kwestii dotyczących wystawiania faktur. Przepisy dotyczące wystawiania faktur VAT znajdują się w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT) oraz w rozporządzeniu z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68 poz. 360, dalej: rozporządzenie w sprawie faktur).

W przypadku otrzymania zaliczki przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi fakturę wystawia się nie później niż 7. dnia od dnia, w którym otrzymano zaliczkę (§ 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur). Jeżeli faktura taka obejmuje całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia kolejnej faktury (§ 10 ust. 6 rozporządzenia w sprawie faktur).

Zgodnie z powołanymi przepisami, w opisanej sytuacji nie powstaje obowiązek wystawiania kolejnych faktur (czy też faktur korygujących zaliczkę). W przypadku podatku VAT nie stanowi to problemu, bowiem podstawą opodatkowania jest obrót, który powiększa się m.in. o kwotę pobranych zaliczek (art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT).

Inną sytuację mamy w podatku dochodowym, ponieważ zgodnie z art. 14 ust. 3 updof, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną zarachowane w następnych okresach sprawozdawczych. Za datę powstania przychodu w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych uważa się m.in. dzień wykonania usługi.

A zatem, przychód podatkowy w związku z otrzymaniem zapłaty, powstanie w firmie w momencie wykonania usługi, czyli odbycia się kursu. W tym momencie nie wystawia się już kolejnej faktury (wynika to z zacytowanego wyżej przepisu rozporządzenia w sprawie faktur), a przychód można rozpoznać na podstawie dodatkowej dokumentacji potwierdzającej datę wykonania usługi. Natomiast przepisy ustawy podatku dochodowego nie nakładają obowiązku wystawiania faktury w momencie powstania przychodu podatkowego.

Podstawa prawna:
- art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.),
- § 10 rozporządzenia z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68 poz. 360),
- art. 14 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).


Doradztwo dla księgowych plus wszystko, czego potrzebujesz do bezbłędnego rozliczania Twojej firmy, w jednym miejscu. W Portalu FK www.portalfk.pl indywidualnie skonsultujesz się z ekspertami i otrzymasz dostęp do licznych narzędzi ułatwiających pracę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: