eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Budowle na kopalni: podatek od nieruchomości

Budowle na kopalni: podatek od nieruchomości

2011-09-28 13:21

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął kwestię pojęcia budowli zawartą w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. We wtorek, 13 września 2011 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis ustawy podatkowej, rozumiany jako nieodnoszący się do wyrobisk górniczych jest zgodny z Konstytucją.

Przeczytaj także: Podatek od nieruchomości "zabójczy" dla kopalni?

Orzeczenie było odpowiedzią Trybunału Konstytucyjnego na pytanie prawne skierowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w zakresie podatku od nieruchomości służących do wydobywania kopalin. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach analizując spór między władzami gminy oraz jedną ze spółek węglowych uznał za celowe przedstawienie Trybunałowi Konstytucyjnemu pytania prawnego co do zgodności art. 1a ust. 1 pkt 2 oraz art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny miał zatem zdecydować, czy obiekty i urządzenia górnicze, zlokalizowane w podziemnym wyrobisku górniczym, wykorzystywane przez skarżącą spółkę górniczą do prowadzenia działalności gospodarczej, są budowlami w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Wątpliwości w zakresie opodatkowania wyrobisk górniczych wynikają z niejednoznacznego brzmienia przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle oraz ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W zakresie definicji "budowli" ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odsyła do przepisów prawa budowlanego. Konsekwencją takiego zapisu są wątpliwości czy odesłanie dotyczy ustawy Prawo budowlane czy też innych regulacji prawnych normujących zagadnienia budowlane i zawartych w innych aktach prawnych, w tym w ustawie Prawo geologiczne i górnicze.

Spór dotyczący możliwości opodatkowania podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych trwa od wielu lat i zaowocował szeregiem sprzecznych ze sobą orzeczeń. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 15 marca 2007 roku (sygn. I SA/Wr 1814/06) stwierdził, że: "uzależnienie opodatkowania budowli od ich usytuowania (na powierzchni ziemi lub pod ziemią) prowadziłoby do otwartej sprzeczności z przyjętą w Konstytucji zasadą równości i sprawiedliwości opodatkowania". Podobne stanowisko zajął także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2006 roku (sygn. II FSK 656/05).

Odmienne stanowisko zaprezentował NSA w wyroku z 20 września 2007 roku (sygn. II FSK 1016/06), w którym stwierdził, że wyrobisko górnicze nie mieści się w pojęciu obiektu budowlanego. Podobnie orzekł Sąd Najwyższy w uchwale Składu Siedmiu Sędziów z 12 marca 2002 roku (sygn. III ZP 34/01). Sąd Najwyższy wskazał, że podziemne wyrobisko nie jest nieruchomością, ani obiektem budowlanym i w związku z tym nie podlega podatkowi od nieruchomości.

Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku potwierdził trudności interpretacyjne przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od nieruchomości i stwierdził, że "niejasnych regulacji podatkowych nie wolno interpretować na niekorzyść podatników, a ich analogiczne czy rozszerzające stosowanie jest niedopuszczalne w każdym przypadku, gdy ma na celu zwiększenie obowiązków podatkowych". TK wyraźnie wskazał, że "opodatkowanie podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych jest wykluczone, skoro nie są one obiektami budowlanymi".

Z drugiej jednak strony, Trybunał Konstytucyjny zostawił gminom otwartą drogę do opodatkowania podatkiem od nieruchomości podziemnej infrastruktury. Trybunał stwierdził bowiem, że nie ma przeszkód przeciwko uznaniu za przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości obiektów i urządzeń zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych, jeżeli dają się one zakwalifikować jako budowle lub urządzenia budowlane określone w przepisach ustawy Prawo budowlane. Otwartą kwestią wydaje się zatem być ustalenie czy podziemne urządzenia stanowią obiekty budowlane.

Najbliższe miesiące pokażą więc czy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego rozwiąże trwający od lat spór kopalń z władzami gmin, czy rozpocznie nową dyskusję wokół opodatkowania podziemnej infrastruktury.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: