eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Konkursy dla pracowników: podatek VAT i dochodowy

Konkursy dla pracowników: podatek VAT i dochodowy

2011-09-29 12:55

Pracodawcom, w szczególności tym o rozbudowanych strukturach, zatrudniającym dużą liczbę pracowników zdarza się organizować wewnętrzne konkursy dla pracowników, ogłaszane np. w gazetce firmowej. Mogą mieć one różną formę- od konkursu na najlepszy pomysł w zakresie innowacji aż po konkurs na najładniejsze zdjęcia, które później znajdą się w firmowym kalendarzu. W większości przypadków wygrana wiąże się z uzyskaniem nagrody rzeczowej. Należy wtedy pamiętać o ich właściwym opodatkowaniu.

Przeczytaj także: Sprzedaż otrzymanej nagrody przez firmę w podatku dochodowym

VAT…
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy VAT, opodatkowaniu podlega przekazanie nieodpłatnie przez przedsiębiorcę towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jak wynika z powyższego przepisu, w obowiązującym obecnie stanie prawnym nie ma znaczenia cel, na jaki następuje przekazanie. Objęcie takiego przekazania zakresem opodatkowania VAT uzależnione jest od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia przy nabyciu towarów przekazywanych później jako nagrody. Oczywiście poza VAT pozostawałoby przekazanie prezentów o małej wartości.

W przypadku wydatków związanych z nabyciem towarów przekazywanych jako nagrody w konkursach, istnieje pośredni związek z prowadzoną działalnością- konkursy budują poczucie wspólnoty i wpływają pozytywnie na wydajność pracowników. Powoduje to, iż po stronie przedsiębiorcy powstanie prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tych towarów. Z tego względu przekazanie towarów w ramach konkursu podlega pod VAT i podatnik, w momencie ich przekazania powinien wystawić fakturę wewnętrzną.

…i PIT
W przypadku konkursów pracowniczych, uczestnikami z założenia mają być tylko pracownicy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 u.p.d.o.f. – wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Co innego jednakże, gdy przedsiębiorca nie posiada ZFŚS (lub gdy wartość uzyskanych nagród przekracza 380 zł). Wtedy cała wygrana w konkursie będzie stanowić dla pracowników przychód do opodatkowania umiejscowiony w źródle przychodów jakim jest stosunek pracy. Konkurs organizowany jest bowiem dla pracowników, zaś ewentualna wygrana pracownika związana jest z pozostawaniem w stosunku pracy ze Spółką. Z tego względu, wartość wygranej w konkursie należy doliczyć pracownikowi do przychodów ze stosunku pracy (nie będzie konieczności opodatkowania wygranej 10% podatkiem zryczałtowanym). Takie stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 14 maja 2010r., IBPBII/1/415-191/10/MK, w której czytamy: „co do zasady, wygrane w grach i konkursach podlegają zatem opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z dyspozycją art. 30 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f. Jednakże w przypadku gdy konkurs będzie adresowany jedynie do pracowników wnioskodawcy, możliwość wzięcia udziału w konkursie będzie wynikać z łączącego wnioskodawcę ze zwycięzcami konkursu stosunku pracy. Tym samym, wszystkie świadczenia, które otrzymają osoby fizyczne (pracownicy) od pracodawcy będącego organizatorem konkursu dla pracowników, będzie trzeba kwalifikować jako przychód ze stosunku pracy. W takim przypadku wartość otrzymanych przez pracowników wnioskodawcy nagród, związanych z ww. konkursem, spowoduje uzyskanie przez tych pracowników przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., a nie przychodu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.".

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: