eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwrot VAT w budownictwie dla właściciela?

Zwrot VAT w budownictwie dla właściciela?

2011-10-05 13:00

Osobom fizycznym, które budują, remontują, nadbudowują swoje nieruchomości mieszkalne, czy też adaptują nieruchomości inne na cele mieszkaniowe, przysługuje zwrot niektórych wydatków z tym związanych, nazywany potocznie zwrotem VAT w budownictwie. Aby z tej swego rodzaju ulgi skorzystać, poza wymogami formalnymi, trzeba spełniać dwa warunki: posiadać faktury zakupu materiałów budowlanych oraz dysponować odpowiednim dokumentem uprawniającym do wykonywania tychże prac.

Przeczytaj także: Zwrot VAT w budownictwie: nowe zasady liczenia

Powyższa preferencja podatkowa została zawarta w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177 poz. 1468 z późn. zm.). Jej art. 3 mówi, że osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
1) budową budynku mieszkalnego;
2) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
3) remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 01 maja 2004 r. i przyjmując w uproszczeniu dotyczy tych materiałów budowlanych, które za czasów starej ustawy o VAT były opodatkowane 7% stawką tego podatku, zaś obecnie opodatkowane są stawką podstawową. Skarb Państwa zwraca tutaj obywatelom część zapłaconego podatku przy nabyciu tychże materiałów. Oczywiście nie obyło się bez dodatkowych limitów i ograniczeń. Ze wskazanej ulgi nie mogą ponadto skorzystać także wszyscy inwestorzy.

Przede wszystkim należy pamiętać, że prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali wskazanych wyżej czynności (prac remontowo-budowlanych) jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem (art. 4 ust. 1 ustawy). Tym samym z odliczenia nie skorzysta np. osoba, która ponosi wydatki na remont tudzież budowę budynku mieszkalnego przeznaczonego pod wynajem.

Ponadto prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna (zamierzająca się o niego ubiegać) posiada (art. 4 ust. 2 ustawy):
1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;
2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Jak wskazuje powyższy przepis, prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy tutaj rozumieć tak jak definiuje to ustawa Prawo Budowlane. Jest to zatem tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych (art. 3 pkt 11 ustawy Prawo Budowlane).

Co za tym idzie, zgodnie z przytoczonymi przepisami osoba ubiegająca się o zwrot części wydatków na materiały budowlane w związku z remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego musi posiadać akt własności, umowę użyczenia, najmu lub dzierżawy tudzież dokument potwierdzający każdy inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo tej osoby do korzystania z danej nieruchomości (domu lub mieszkania).

Z kolei w przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę (tj. gdy mamy do czynienia z budową, nadbudową, rozbudową), zgodnie z przepisami przytoczonej ustawy osoba ubiegająca się o zwrot musi dysponować jedynie tym pozwoleniem na budowę.

Warto wiedzieć
Kserokopie wskazanych w art. 4 ust. 2 ustawy dokumentów należy dołączyć do wniosku o zwrot części wydatków poniesionych na materiały budowlane.

Do otrzymania zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych osoba fizyczna jest uprawniona także w sytuacji, gdy przed złożeniem wniosku zbyła nieruchomość. Potwierdził to Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 22.01.2010 r. nr DD3/033/135/MCA/09/PK-1059.

Ze zwrotu można ponadto skorzystać także wówczas, gdy zakupy zostały poniesione jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, o ile podatnik dysponuje nim w chwili ubiegania się o zwrot - na co zwrócił uwagę m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 15.02.2011 r. nr IPPB2/415-991/10-2/AK.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: