eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na złe długi: korekta podatku należnego VAT

Ulga na złe długi: korekta podatku należnego VAT

2011-10-06 13:10

Ulga na złe długi w podatku od towarów i usług polega na tym, że podatnik, który wystawił fakturę na sprzedane towary lub wykonane usługi i wykazał z tego tytułu podatek VAT należny, a nie otrzymał zapłaty, może skorygować wcześniej wykazany podatek. Ustawodawca wskazał kiedy i jak tego należy dokonać. Niestety nie wszystko wydaje się być jasne.

Przeczytaj także: Mobilizująca ulga na złe długi w VAT

Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności po stronie wierzyciela zostało uregulowane w art. 89a ustawy o VAT. Ust. 1 tego przepisu mówi, że podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT).

Podstawowe warunki, jakie należy spełnić, aby korekta była możliwa, zostały określone w ust. 2 i 3 tego przepisu. Należy tutaj przede wszystkim pamiętać, że aby z ulgi skorzystać, na dzień dokonania korekty dłużnik musi nadal być czynnym podatnikiem VAT. Oczywiście wierzytelność taka musiała wcześniej zostać wykazana jako obrót opodatkowany i podatek należny.

W art. 89a ustawodawca wskazuje także, w którym momencie należy dokonać stosowanej korekty podatku należnego. Ust. 3 mówi tutaj, że korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 14-dniowy termin na uregulowanie należności licząc od dnia, w którym otrzymał on zawiadomienie od wierzyciela o zamiarze skorzystania z ulgi, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika tego zawiadomienia. Jak podkreśla prawodawca w tymże przepisie: Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorzystania z ulgi.

Jak już wskazaliśmy wyżej, samą korektę wykazuje się w deklaracji VAT-7 za stosowny okres rozliczeniowy poprzez zmniejszenie wartości podatku należnego. Wraz z deklaracją podatnik jest tutaj zobowiązany ponadto zawiadomić o korekcie właściwy dla niego urząd skarbowy wraz z podaniem kwoty korekty podatku należnego. O fakcie dokonania korekty jest on także zobowiązany zawiadomić dłużnika w terminie 7 dni od jej dokonania. Kopię tego zawiadomienia także przesyła się do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego (art. 89a ust. 5 u 6 ustawy o VAT).

Problem w tym, że ustawodawca nie wskazał, czy w samej deklaracji korygować jedynie kwotę podatku należnego, czy też podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku, a więc wszystkie wartości wykazane na fakturze, w stosunku do której podatnik korzysta z ulgi na złe długi?

Trudno stwierdzić, które postępowanie w takim przypadku jest prawidłowe. Jednakże z uwagi na to, że przepisy nie rozstrzygają tej kwestii, obydwa rozwiązania wydają się być prawidłowe. Zdaniem autora czytelniejszym dla organów podatkowych wydaje się być rozwiązanie drugie. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby skorygować jedynie sam podatek.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: