eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulga meldunkowa dla małżonków: interpretacja ogólna

Ulga meldunkowa dla małżonków: interpretacja ogólna

2011-10-13 13:29

Ulga meldunkowa, z której mogą skorzystać podatnicy przy sprzedaży swoich nieruchomości nabytych w latach 2007-2008, do dnia dzisiejszego budzi pewne wątpliwości interpretacyjne. Widząc to Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której wskazał, jak należy interpretować przepisy w przypadku sprzedaży nieruchomości przez małżonków.

Przeczytaj także: Ulga meldunkowa gdy zameldowany jeden małżonek?

Obowiązujący od 01.01.2007 r. końca 2008 r. art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówił, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
a. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
b. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
c. spółdzielczego własności

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnienie to miało zastosowanie, jeżeli w określonym terminie (którym docelowo stał się termin złożenia zeznania podatkowego, a więc 30 kwietnia roku podatkowego następującego po tym, w którym miało miejsce zbycie) podatnik złożył oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Największe wątpliwości interpretacyjne budził tutaj jednak art. 21 ust. 22 updof, który to mówił, że zwolnienie określone w ust. 1 pkt 126 ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Otóż interpretując ten przepisy organy podatkowe z reguły uważały, że zameldowanie tylko jednego z małżonków w danej nieruchomości nie umożliwia drugiemu w żaden sposób skorzystania z ulgi meldunkowej. Jeżeli bowiem jedno z małżonków nie spełnia warunków do zwolnienia - jest niedopuszczalne i nie znajduje żadnego oparcia w obowiązujących przepisach prawa, stosowanie ww. ulgi do obojga z nich. (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 27.10.2010 r. nr ITPB2/415-736/10/BK).

Co innego w tej kwestii miały jednak do powiedzenia sądy administracyjne. Ich zdaniem sprzedaż przez małżonków nieruchomości nabytej w latach 2007-2008 korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym w stosunku do każdego z nich już w sytuacji, w której to przynajmniej jeden z małżonków był w niej zameldowany na okres co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia.

Widząc te rozbieżności, Minister Finansów ostatecznie zdecydował się na wydanie interpretacji ogólnej w tym zakresie (interpretacja z dnia 07.10.2011 r. nr DD2/033/66/KOI/2011/DD-433). Uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych (m.in. Naczelnego Sądu Administracyjnego, np.: wyrok z dnia 30 sierpnia 2011 r. sygn. akt II FSK 503/10, wyrok z dnia 17 maja 2011 r. sygn. akt II FSK 102/10, wyrok z dnia 21 kwietnia 2011 r. sygn. akt II FSK 2139, wyrok z dnia 14 października 2010 r. sygn. akt II FSK 949/09), przyznał on, że interpretacja spornej regulacji prowadzi do wniosku, że ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia.(…)”

Trzeba tutaj oczywiście pamiętać także o drugiej niezbędnej przesłance tego zwolnienia, czyli o złożeniu w określonym terminie oświadczenia o spełnieniu warunków do skorzystania z ulgi meldunkowej.

Tym samym Minister Finansów przyznał, że wystarczającym dla skorzystania z ulgi meldunkowej przez obojga małżonków jest złożenie w ustawowym terminie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia przez jednego z nich, który warunki te spełnia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: