eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Księga podatkowa: konieczny spis z natury?

Księga podatkowa: konieczny spis z natury?

2011-10-25 12:34

Zgodnie z przepisami podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą w określonych terminach sporządzać spis z natury. Jednym z takich terminów jest koniec roku podatkowego. Czy jednak obowiązek ten występuje jednak i wówczas, gdy w spisie nie ma czego umieścić?

Przeczytaj także: Spis z natury: wycena materiałów i towarów

Art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy uzyskanym przychodem (w myśl przepisów ustawy) a kosztami uzyskania
  • powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
  • pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

§27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów mówi z kolei, że podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Oczywiście, jak łatwo zauważyć, spis z natury na koniec roku podatkowego jest jednocześnie spisem z natury na początek roku kolejnego.

Jak łatwo zauważyć, przepisy rozporządzenia występują tutaj w ścisłym związku z przepisami ustawy o podatku dochodowym. Te ostatnie bowiem zobowiązują podatników do brania pod uwagę remanentu przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu za dany rok podatkowy, zaś rozporządzenie mówi, że remanent taki należy sporządzić na początek i koniec danego roku. Należy przy tym także pamiętać, że rozporządzenie wymaga, aby tak sporządzony spis wpisać do księgi przychodów i rozchodów.

Ustawodawca w żadnym przepisie nie wskazał wyjątków od powyższej reguły dla grupy podatników, którzy spisu takiego nie muszą robić z uwagi na brak majątku, który w tym spisie wykazać. Co za tym idzie zdaniem autora remanent na początek i koniec roku winni sporządzać oraz ujmować w podatkowej księdze, nie tylko ci, u których występują składniki spisem takim objęte, ale i ci, u których spis z natury będzie wynosił zero z uwagi na powyższe.

To, co winno znaleźć się w remanencie, ustawodawca wskazał w §28 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przede wszystkim należy tutaj pamiętać, aby sporządzić spis z natury w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób w nim uczestniczących. Spis takie winien zawierać co najmniej: imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę jego sporządzenia, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towaru i innych składników objętych spisem, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary, wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową, łączną wartość spisu z natury oraz klauzulę "Spis zakończono na pozycji...", podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników). W określonych sytuacjach spis taki winien zawierać także inne elementy.

Jak łatwo się domyślić, w przypadku remanentu „zerowego” winny się w nim znaleźć te z wyżej wymienionych informacji, które tutaj występują, a więc : imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę jego sporządzenia, informację, że wartość spisu wynosi „zero”, klauzulę "Spis zakończono na pozycji..." oraz podpis osób sporządzających, czyli głównie właściciela firmy w takim przypadku.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: