eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Strój sportowy jako przychód pracownika?

Strój sportowy jako przychód pracownika?

2011-10-28 12:53

Obecnie w każdym, zarówno większym jak i mniejszym przedsiębiorstwie, pracodawcy starają się integrować pracowników. Dobrym sposobem jest organizacja drużyny sportowej, która bierze udział w turniejach sportowych. Gdy drużyna gra w koszulkach z logo przedsiębiorcy, uzyskuje on dodatkową korzyść- jest to bowiem dla niego dobry sposób na reklamę swojej firmy. Jak jednak na gruncie PIT rozliczyć przekazanie strojów sportowych w których grają zawodnicy z drużyny- rozpoznać u pracownika przychód z tego tytułu czy nie?

Przeczytaj także: Odzież (nie)robocza a przychód pracownika

Katalog otwarty
Zgodnie z art. 12 u.p.d.o.f., za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Za przychód ze stosunku pracy należy zatem co do zasady uznać każde świadczenie otrzymane przez pracownika od pracodawcy.

Brak świadczenia nieodpłatnego
W takim kontekście należy zauważyć, iż wyposażenie członków drużyny w stroje sportowe nie będzie miało charakteru świadczenia nieodpłatnego. Pracownicy są bowiem w zamian za stroje zobowiązani do uczestnictwa w rozgrywkach sportowych, podczas których promują firmę i reklamują jej działalność. Z tego względu trudno uznać wartość strojów sportowych za nieodpłatne świadczenie powodujące powstanie u pracownika przychodu. Na podobnym stanowisku stanął Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji z 23 września 2010r., ILPB2/415-152/09/10-S/TR, w której stwierdził: „Trudno w takiej sytuacji przyjąć, iż wysyłając drużynę sportową składającą się z pracowników spółki i ponosząc koszty jej udziału w imprezie sportowej branżowej działanie spółki (ponoszenie kosztów tej imprezy) nakierowane jest działaniem na rzecz pracowników. W takiej sytuacji mamy do czynienia wręcz z sytuacją odwrotną, a mianowicie, to pracownicy spółki (ci przez nią oddelegowani, najlepsi w danej dziedzinie sportowej) podejmują działania na rzecz spółki. promując w ten sposób jej wizerunek na rynku handlowym (…) wartość przedmiotowych wydatków na rzecz pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej nie stanowi dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”.

Przychód jest…
Należy jednakże nadmienić, iż powyższa interpretacja została wydana na skutek wyroku sądu zmieniającego pierwotną interpretację, w której organ podatkowy wskazał na konieczność doliczenia do przychodów pracowników wartości wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę w związku z ich uczestnictwem w imprezie sportowej. Również obecnie organy podatkowe prezentują co do zasady stanowisko, iż przychodem pracownika - zawodnika drużyny sportowej - będzie przypadająca na niego część wartości ww. kosztów, za które nie musi płacić.

…ale nie zawsze
Warto jednak zauważyć, iż z powstaniem przychodu po stronie pracowników nie będziemy mieli do czynienia w przypadku, gdy stroje są im jedynie udostępniane w celu reprezentowania przedsiębiorcy na zawodach sportowych. Taki pogląd został zaprezentowany w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 marca 2011r., IBPBII/1/415-1006/10/MK: „jeżeli stroje sportowe opatrzone są logo i barwami Spółki i nie zostały przekazane pracownikom - zawodnikom drużyny piłkarskiej - na własność, lecz jedynie noszone będą przez pracowników tylko w celu reprezentowania pracodawcy na zawodach, to wartość strojów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi bowiem przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podobnie do wartości przychodu przypadającego na pracownika, nie można zaliczyć kosztów zakupu przyrządów sportowych, jeżeli przyrządy te są własnością wnioskodawcy.”

Prywatny użytek
Biorąc zatem pod uwagę aktualną linię orzeczniczą prezentowaną przez organy podatkowe należy uznać, iż co do zasady wartość przekazanych na rzecz członków drużyny przedmiotów będzie stanowić u nich przychód ze stosunku pracy. Konieczność rozpoznania przychodu nie zaistnieje w sytuacji, gdy przedmioty te będą własnością przedsiębiorcy, a ich używanie przez pracowników będzie wiązało się wyłącznie z wykonywaniem zadań służbowych i pracownicy nie będą mieli możliwości ich swobodnego używania.

W przypadku zatem, gdyby przedsiębiorca przekazał pracownikom stój sportowy należy zwrócić uwagę, które jego elementy zawierają logo przedsiębiorcy. Stroje sportowe z logo firmy (np. koszulki) zostają przekazane członkom drużyny do obowiązkowego noszenia podczas zawodów, co powoduje, iż wartość tych strojów nie będzie przychodem pracowników w rozumieniu art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. Przychód będzie natomiast stanowić wartość elementów nieoznaczonych logo- np. toreb sportowych czy bluz- mogą być one bowiem wykorzystywane przez pracowników na co dzień, nie tylko podczas meczów na których reprezentują oni pracodawcę.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: