eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Skala podatkowa w 2012 roku bez zmian

Skala podatkowa w 2012 roku bez zmian

2011-11-21 11:44

W 2012 roku będzie obowiązywać taka sama skala podatkowa, jak w latach 2010-2011? - wszystko na to wskazuje. W dalszym ciągu zatem od większości uzyskiwanych dochodów będziemy płacić podatek dochodowy wg dwóch stawek podatku (18 i 32%). Drugi próg podatkowy będzie dotyczył dochodów, których wysokość przekroczy 85,5 tys. zł.
Podatek dochodowy na zasadach ogólnych wg skali podatkowej płaci najszersze grono podatników. W taki sposób podlega bowiem opodatkowaniu większość osiąganych dochodów. Można tutaj wymienić m.in. dochody z umów o pracę, rent i emerytur, umów zlecenie i o dzieło zawieranych poza działalnością gospodarczą (z pewnymi wyjątkami), prywatnego najmu, dzierżawy (chyba że zostanie tutaj wybrany ryczałt ewidencjonowany), czy też inne źródła przychodów, których nie da się gdzie indziej przyporządkować. W ten sposób co do zasady podlegają opodatkowaniu także przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile nie zostanie dla nich wybrana inna forma opodatkowania.

W uproszczeniu mówiąc, opodatkowanie wg skali podatkowej polega na tym, że tym wyższy płaci się podatek, im wyższy został osiągnięty dochód. A wszystko za sprawą progresywnej skali podatkowej. Przy niższych dochodach stawka podatku wynosi 18 proc., jednakże po przekroczeniu określonego limitu przekształca się w stawkę 32 proc. podatku od uzyskanego dochodu.

Od 2009 r. skala podatkowa nie uległa zmianie i zawiera dwa progi podatkowe (wcześniej były trzy: 19%, 30% i 40%). Wszystko wskazuje na to, że także w roku 2012 pozostanie ona bez zmian. Rząd, aby ją zmienić, musiałby tego dokonać do końca listopada 2011 r., czyli czasu pozostało mu już niewiele. Z pewnością zostanie ona zatem zamrożona na kolejny rok. To, jak się będzie przedstawiać, prezentuje poniższa tabela.

Prawdopodobna skala podatkowa na 2012 rok

ponad
do
podatek wynosi
-
85 528
18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr
85 528
14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł
Podstawa prawna: art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku: 3 091 zł.

Roczna kwota zmniejszająca podatek: 556 zł 02 gr

Miesięczna kwota zmniejszająca podatek: 46 zł 33 grWarto pamiętać, że o ile stosowanie skali podatkowej jest obowiązkowe m.in. w stosunku do przychodów z tytułu umów o pracę, rent i emerytur, czy przychodów z działalności wykonywanej osobiście, tak przedsiębiorcy mają tutaj znaczne pole manewru. Jak łatwo zauważyć zasady ogólne opodatkowania są bardzo niekorzystne w przypadku uzyskiwania stosunkowo wysokich dochodów. Jeżeli te bowiem przekroczą 85 528 zł, trzeba od nich zapłacić aż 32-procentowy podatek.

Prowadzący działalność gospodarczą do uzyskiwanych z niej przychodów mogą jednak zastosować m.in. tzw. podatek liniowy. Sposób jego ustalania jest zbliżony do zasad ogólnych wg skali podatkowej. Podatek ten jest bowiem także płatny od uzyskanego dochodu z tą jednak różnicą, że bez względu na wysokość uzyskanego dochodu, oblicza się go wg stałej stawki podatku. Dodatkowo dla tej preferencyjnej formy opodatkowania ustawodawca przewidział (w porównaniu z innymi formami) tylko jeden warunek, który trzeba spełnić, aby mogła ona mieć zastosowanie. Wszystko wskazuje na to, że podatek liniowy w 2012 roku, także pozostanie bez zmian. Jego stawka, podobnie jak i w latach wcześniej, będzie wynosić najprawdopodobniej 19%.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.