eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od nieruchomości: blaszany garaż a budynek

Podatek od nieruchomości: blaszany garaż a budynek

2011-11-23 13:28

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje wprost, co podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Są to m.in. budynki. Czy jednak do takowych zalicza się także tzw. blaszaka?

Przeczytaj także: Działalność agroturystyczna: podatek od nieruchomości

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik na swoim utwardzonym terenie (wylana płyta fundamentowa) umieścił garaż blaszany, w którym trzyma samochód. Garaż ten jest przytwierdzony do podłoża w postaci kotew w taki sposób, aby można było go w dowolnej chwili w prosty i łatwy sposób zdemontować oraz przenieść w inne miejsce. Czy garaż ten należy potraktować jako budynek, a co za tym idzie, opodatkować podatkiem od nieruchomości?

Art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
  1. grunty;
  2. budynki lub ich części;
  3. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Definicja budynku znalazła się natomiast w art. 1a ust. 1 pkt 1 tejże ustawy, zgodnie z którym jest to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Identyczna definicja budynku znajduje się w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (art. 3 pkt 2).

W rozpatrywanej kwestii pomocne są także przepisy Kodeksu cywilnego, którego art. 46 stanowi, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (art. 47 §2 K.c.)¸ przy czym do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane (art. 48 K.c.). Art. 47 §3 K.c. mówi natomiast, że przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

Przytoczone regulacje mówią zatem, że za budynek trwale związany z gruntem można uznać jedynie ten, którego nie można od gruntu oddzielić bez jego uszkodzenia oraz nie jest obiektem wzniesionym tylko dla przemijającego użytku. Co za tym idzie, przy określaniu, czy np. garaż jest budynkiem, należy wziąć pod uwagę jego konstrukcję, użyte materiały i przede wszystkim sposób jego połączenia z gruntem.

Wydaje się, że blaszany garaż definicji wskazanej w poprzednim akapicie nie spełnia. Jego konstrukcja (połączone ze sobą z reguły za pomocą śrub arkusze blachy) pozwala bowiem w sposób łatwy odłączyć go od gruntu, na którym jest posadowiony i to bez jakichkolwiek jego uszkodzeń. Blaszak taki wydaje się przy tym mieć także tymczasowy charakter (właśnie z uwagi na łatwość jego zdemontowania).

Trudno zatem uznać blaszany garaż za budynek podlegający opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: