eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Śmierć pracownika: wydatki jako koszty podatkowe?

Śmierć pracownika: wydatki jako koszty podatkowe?

2011-12-02 05:36

Udział w pogrzebie pracownika zazwyczaj wiąże się z zakupem wieńca bądź wiązanek kwiatów. Tego rodzaju wydatek przedsiębiorcy wolno rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów. Jest bowiem związany z wcześniejszym stosunkiem prawnym łączącym pracodawcę ze zmarłym. Kwalifikuje się go do nakładów ponoszonych na rzecz pracowników, które co do zasady zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.

Przeczytaj także: Śmierć pracownika: wieniec a koszty podatkowe

Chociaż w przeszłości fiskus często prezentował poglądy, że takie wydatki nie wykazują związku z przychodami, a tym samym nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, to jednak w ostatnim czasie coraz częściej można się spotkać z wyjaśnieniami organów podatkowych, w których wyrażana jest aprobata dla potrącania tych wydatków w kosztach. Aby jednak taka kwalifikacja była możliwa, wspomniane wydatki powinny być sfinansowane ze środków obrotowych.

Za przykład może tutaj posłużyć interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 czerwca 2008 r. (nr: IBPB3/423-225/08/NG). Stwierdzono w niej: ,,Zasadniczo wydatki na rzecz pracowników zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i uzyskanymi przychodami. Zatem wydatki poniesione (ze środków obrotowych) na zakup wiązanek pogrzebowych i wieńców, w związku ze śmiercią pracownika lub byłego pracownika (emeryta) stanowią koszt uzyskania przychodów".

Jeżeli pogrzeb odbywa się poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, status kosztu podatkowego będą miały także wydatki poniesione w związku z podróżą pracodawcy bądź delegacji pracowników na tę uroczystość.

Należy sądzić, że również nekrolog zamieszczony w prasie bądź zawieszony w zakładzie pracy ma charakter kosztowy.
Wskazuje na to treść interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 czerwca 2011 r. (nr IPTPB3/423-39/11-3/IR). Organ podatkowy potwierdził w niej, że wydatki na zakup wieńców pogrzebowych oraz nekrologów w związku ze śmiercią pracownika, pokryte ze środków obrotowych firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Fiskus zgodził się z podmiotem, który wystąpił z wnioskiem o wydanie tej interpretacji, że w ramach wydatków na rzecz pracowników potrącanych w kosztach podatkowych - mieszczą się nie tylko ,,standardowe" wydatki ponoszone przez pracodawcę (takie jak koszty wynagrodzeń zasadniczych, dodatki z tytułu godzin nadliczbowych, różnego rodzaju nagrody itp.), ale wszelkie świadczenia związane z istniejącym aktualnie lub uprzednio stosunkiem pracy. Co więcej, jednym z podstawowych kanonów polskiej kultury i powszechnie przyjętą normą zwyczajową jest praktyka upamiętniania zmarłych. W przypadku śmierci pracownika, pracodawca kierując się elementarnymi zasadami współżycia społecznego w dowód uznania dla zasług na jego rzecz dokonanych przez pracownika - upamiętnia ten fakt poprzez złożenie wieńca na grobie zmarłego i wykup nekrologu. W omawianej interpretacji uznano przy tym, że przedmiotowe wydatki nie są ponoszone w celach reprezentacyjnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 updop (oraz w art. 23 ust. 1 pkt 23 updof). Powyższe działania w żaden sposób nie są bowiem okazałe, wystawne czy wytworne, lecz jedynie realizują podstawowe kanony kultury i zasady współżycia społecznego przyjęte w Polsce.

Większą ostrożność należy natomiast zachować przy kwalifikowaniu do kosztów podatkowych wydatków poniesionych w związku ze śmiercią członków rodzin pracowników. Fiskus prezentował bowiem poglądy, że tego rodzaju wydatki (dotyczące np. zakupu nekrologów, wieńców i udziału w pogrzebie) nie mogą pomniejszać przychodów podatnika.

Przekonuje o tym m.in. treść interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 sierpnia 2008 r. (nr ITPB3/423-328/08/DZ). Czytamy w niej: ,,Wprawdzie negatywny katalog kosztów nie wymienia wydatków na zakup wieńców pogrzebowych, nekrologów, kondolencji w związku ze śmiercią członków rodzin obecnych lub byłych pracowników (...) jako wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, ale nie można uznać ich za wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu, jego zachowania lub zabezpieczenia".


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: