eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Spółka cywilna: zmiana wspólnika a podatek dochodowy

Spółka cywilna: zmiana wspólnika a podatek dochodowy

2011-12-05 13:11

Przeczytaj także: Wystąpienie ze spółki cywilnej a podatek dochodowy


U podatnika, który w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej uzyska pieniądze - w momencie faktycznego otrzymania (postawienia do jego dyspozycji) tych środków pieniężnych, powstanie przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 16 updof). Z tego przychodu wyłączona jednak została kwota odpowiadająca uzyskanej przez tego wspólnika (przed wystąpieniem) nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, ustalonymi proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku spółki, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce (art. 14 ust. 3 pkt 11 updof).

Dochodem zaś podlegającym opodatkowaniu będzie różnica pomiędzy powyższym przychodem a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce (art. 24 ust. 3c updof).

Natomiast jeżeli wspólnik występujący ze spółki cywilnej otrzyma z tego tytułu inne składniki majątku niż środki pieniężne, to uzyska przychód z działalności gospodarczej, dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia, o ile ono nastąpi:
  • przed upływem sześciu lat liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej, bądź
  • w ramach wykonywania działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i ust. 3 pkt 12 lit. b updof).

W takiej sytuacji opodatkowany będzie dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia otrzymanych składników majątku a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów (art. 24 ust. 3d updof).

W przypadku zaś otrzymania przez wspólnika występującego ze spółki cywilnej równocześnie środków pieniężnych i innych składników majątku - jednoczesne zastosowanie znajdą obie omówione wyżej regulacje. Każda z nich w odniesieniu do odpowiedniej postaci składników majątku, otrzymanych w związku z wystąpieniem ze spółki.

Podsumowując: Jeżeli w świetle omawianych przepisów wspólnik występujący ze spółki cywilnej, z tytułu spłaty jego udziału w tej spółce uzyska dochód z działalności gospodarczej, to od tego dochodu powinien w ciągu roku zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy. Omawiany dochód podlega również wykazaniu w zeznaniu podatkowym.

Obowiązek sporządzenia wykazu na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej
W razie wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną (w tym ze spółki cywilnej), należy sporządzić wykaz składników majątku na dzień wystąpienia tego wspólnika (art. 24 ust. 3a updof).

Co istotne - obowiązek sporządzenia wspomnianego wykazu odnosi się do wszystkich przypadków wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną - niezależnie od tego, czy definitywnie likwiduje on działalność gospodarczą, czy tylko rezygnuje z tej konkretnej formy jej prowadzenia, jaką jest uczestnictwo w tego rodzaju spółce.

Składniki majątku pozostałe po zakończeniu działalności prowadzonej samodzielnie przez wspólnika przystępującego do spółki
Podatnik, który likwiduje działalność gospodarczą jest obowiązany do sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności, który będzie zawierał dane wskazane przez ustawodawcę w art. 24 ust. 3a updof.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, wspólnik przystępujący do spółki cywilnej, któremu na dzień likwidacji działalności prowadzonej samodzielnie pozostaną niesprzedane towary oraz środki trwałe służące wcześniej do celów tej działalności gospodarczej, może m.in.:
  1. sprzedać wspomniane składniki majątku spółce cywilnej i rozliczyć uzyskany przychód na zasadach określonych w art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a) i ust. 3 pkt 12 lit. a) oraz art. 24 ust. 3b updof - co będzie oznaczało wystąpienie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym bądź
  2. wnieść je w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do tej spółki - co nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu (art. 21 ust. 1 pkt 50b updof); w takim przypadku wartość towarów handlowych wniesionych do spółki będzie kosztem uzyskania przychodu w momencie ich sprzedaży, natomiast w stosunku do wniesionych do spółki aportem środków trwałych będzie obowiązywała zasada kontynuowania wcześniejszej wyceny wartości początkowej i amortyzacji.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: