eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wybór metody rozliczania różnic kursowych

Wybór metody rozliczania różnic kursowych

2011-12-07 12:46

W polityce rachunkowości naszej spółki z o.o. nie określono, czy różnice kursowe będą rozliczane metodą rachunkową, czy podatkową. W związku z tym, czy różnice kursowe powinny pomniejszyć przychód ze sprzedaży, czy też zaliczać je do przychodów (kosztów) finansowych? Który sposób ustalania różnic kursowych jest lepszy?
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych ustalają różnice kursowe według zasad określonych w art. 15a ustawy o PDOP lub przepisów o rachunkowości.

Podatnicy mogą rozliczać różnice kursowe według przepisów ustawy o rachunkowości, pod warunkiem, że w okresie stosowania takiej metody (okres ten nie może być krótszy niż 3 lata podatkowe) sporządzane przez nich sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania (biegłego rewidenta), nawet jeżeli obowiązek taki nie będzie wynikał z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Zasady stosowania tej metody są szczegółowo opisane w art. 9b ustawy o PDOP i art. 14b ustawy o PDOF. Określono w nich m.in., że podatnicy chcący rozpocząć stosowanie takiej metody mają obowiązek w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody. W przypadku podmiotów rozpoczynających działalność, na dochowanie obowiązku zgłoszenia podatnicy mają 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Tak więc w trakcie roku nie można dokonać wyboru metody rozliczania różnic kursowych, z wyjątkiem podmiotów rozpoczynających działalność. Natomiast skoro w polityce rachunkowości nie określono szczególnych zasad rozliczania różnic kursowych, to znaczy, że jednostka dla celów bilansowych stosuje zasady bilansowe i podatkowe dla celów podatkowych.

Ustawy o podatku dochodowym jednoznacznie stanowią, że różnice kursowe dodatnie zwiększają odpowiednio przychody, a ujemne - koszty. Z kolei według ustawy o rachunkowości ujmowane są one w koszty finansowe (ujemne) i przychody finansowe (dodatnie).

Stosowanie metody rachunkowej, choć jak się wydaje może oszczędzić pracy księgowym, to ze względów finansowych (obowiązek corocznego badania sprawozdania finansowego), szczególnie w małych podmiotach, może okazać się zbyt kosztowne.

Warto wspomnieć, że sposób ustalania i rozliczania różnic kursowych, z wyłączeniem wyceny dokonywanej na dzień bilansowy, pozostaje taki sam zarówno dla celów podatkowych i bilansowych. Zasady określone w art. 15a ustawy o PDOP umożliwiają bowiem w większości przypadków rozliczanie różnic kursowych na zasadach zbieżnych ze stosowanymi dla celów rachunkowych. Również wprowadzane od 1 stycznia 2012 r. zmiany w przepisach o podatku dochodowym, w zakresie wyceny operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych, mają na celu zlikwidowanie ewentualnych różnic w ujęciu rachunkowym i podatkowym.

Mając powyższe na względzie, jednostka, znając zakres swojej działalności, ilość operacji z kontrahentami, sposoby regulowania należności i zobowiązań, sama musi podjąć decyzję co do wyboru sposobu rozliczania różnic kursowych.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.