eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › NIP czy PESEL w zeznaniach rocznych 2011?

NIP czy PESEL w zeznaniach rocznych 2011?

2011-12-14 13:25

Od 2012 r. PESEL stanie się dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej jedynym identyfikatorem w kontaktach z fiskusem. Tylko ten numer będą mogli podać w rocznym rozliczeniu. Podatnik, który wpisze NIP, będzie musiał skorygować zeznanie.
Od 1 września 2011 r. funkcjonują dwa identyfikatory podatkowe: NIP i PESEL. NIP-em posługują się osoby nieobjęte obowiązkiem rejestracji w systemie PESEL, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, płatnicy podatków podlegający obowiązkowi ewidencyjnemu oraz płatnicy składek ubezpieczeniowych. NIP używają również przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą. Osoby fizyczne niespełniające tych kryteriów stosują natomiast PESEL. Do końca roku posiadają jeszcze co prawda NIP, ale muszą go podać tylko w przypadku, gdy obliguje ich do tego przepis prawa. Od 1 stycznia 2012 r. PESEL stanie się dla tych osób jedynym identyfikatorem w kontaktach z urzędnikami. NIP-y im nadane zostaną zniesione, a nowe nie będą nadawane.

Zmiany te są istotne z punktu widzenia rozliczenia się w przyszłym roku z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. W formularzach zeznań i załączników do nich trzeba będzie wpisać właściwy identyfikator podatkowy. Podatnicy sami będą musieli o tym pamiętać. Jedynie formuła druków PIT-28/B, PIT-36L, PIT/B oraz PIT/Z narzuca podanie NIP-u, a nie numeru PESEL. Sporządzenie zeznania z niewłaściwym identyfikatorem podatkowym nie będzie skutkowało nieważnością rozliczenia. Błąd ten trzeba będzie jednak naprawić poprzez złożenie korekty zeznania.

Obowiązek wpisania odpowiedniego identyfikatora podatkowego będą także mieli płatnicy wystawiający PIT-11 oraz PIT-40. W tych drukach trzeba wybrać NIP albo PESEL jako identyfikator podatkowy podatnika.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

  • NIP czy PESEL?

    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, w grudniu 2015 r. zawiesiłam działalność gospodarczą a w kwietniu 2016 r. ją zlikwidowałam ...

  • Bilet imienny w PIT

    Jak mam bilet miesięczny imienny ZTM w Warszawie i rozliczam się z jednego stosunku pracy, to czy w PIT-37 odliczam wydatki na dojazd 1335 zł ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.