eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › NIP czy PESEL w zeznaniach rocznych 2011?

NIP czy PESEL w zeznaniach rocznych 2011?

2011-12-14 13:25

Od 2012 r. PESEL stanie się dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej jedynym identyfikatorem w kontaktach z fiskusem. Tylko ten numer będą mogli podać w rocznym rozliczeniu. Podatnik, który wpisze NIP, będzie musiał skorygować zeznanie.
Od 1 września 2011 r. funkcjonują dwa identyfikatory podatkowe: NIP i PESEL. NIP-em posługują się osoby nieobjęte obowiązkiem rejestracji w systemie PESEL, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, płatnicy podatków podlegający obowiązkowi ewidencyjnemu oraz płatnicy składek ubezpieczeniowych. NIP używają również przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą. Osoby fizyczne niespełniające tych kryteriów stosują natomiast PESEL. Do końca roku posiadają jeszcze co prawda NIP, ale muszą go podać tylko w przypadku, gdy obliguje ich do tego przepis prawa. Od 1 stycznia 2012 r. PESEL stanie się dla tych osób jedynym identyfikatorem w kontaktach z urzędnikami. NIP-y im nadane zostaną zniesione, a nowe nie będą nadawane.

Zmiany te są istotne z punktu widzenia rozliczenia się w przyszłym roku z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. W formularzach zeznań i załączników do nich trzeba będzie wpisać właściwy identyfikator podatkowy. Podatnicy sami będą musieli o tym pamiętać. Jedynie formuła druków PIT-28/B, PIT-36L, PIT/B oraz PIT/Z narzuca podanie NIP-u, a nie numeru PESEL. Sporządzenie zeznania z niewłaściwym identyfikatorem podatkowym nie będzie skutkowało nieważnością rozliczenia. Błąd ten trzeba będzie jednak naprawić poprzez złożenie korekty zeznania.

Obowiązek wpisania odpowiedniego identyfikatora podatkowego będą także mieli płatnicy wystawiający PIT-11 oraz PIT-40. W tych drukach trzeba wybrać NIP albo PESEL jako identyfikator podatkowy podatnika.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.