eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wydatki na radę nadzorczą w koszty firmy?

Wydatki na radę nadzorczą w koszty firmy?

2011-12-15 13:13

Wydatki, które nie mają charakteru osobowego, a są związane z funkcjonowaniem rady nadzorczej (np. na zakup sprzętu biurowego, prasy, kawy, herbaty oraz słodyczy serwowanych podczas posiedzeń rady, materiałów piśmienniczych, odpisy amortyzacyjne budynków i lokali wykorzystywanych przez radę, itd.), mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Przeczytaj także: Amortyzacja środków trwałych w spadku w 2018-2019 r.

(interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 21 października 2011 r., nr DD5/8213/33/RDX/10/PK-1717/2009)

Sprawa dotyczyła art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o PDOP, na podstawie którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Spółka ponosiła wydatki związane z funkcjonowaniem rady nadzorczej, tj. wydatki na zakup sprzętu biurowego (np. komputery, drukarki), wydatki na opłaty za połączenia telefoniczne, zakup prasy, doradztwo prawne, koszty tłumaczenia dokumentów, koszty związane z wyborami do rady nadzorczej (m.in. koszty ogłoszeń prasowych o organizowanych wyborach, druku kart do głosowania), wydatki z tytułu zakupu kawy, herbaty, słodyczy serwowanych podczas posiedzeń rady, koszty przygotowania sali na narady lub posiedzenia, wydatki na materiały piśmiennicze, a także odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej budynków, lokali wykorzystywanych przez radę. Spółka uważała, że powyższe koszty może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż są one związane z funkcjonowaniem rady nadzorczej, do których nie ma zastosowania wyłączenie z kosztów na podstawie ww. przepisu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej przez siebie interpretacji indywidualnej z 26 września 2008 r., nr IP-PB3-423-904/08-2/ER (interpretacja usunięta ze strony internetowej Ministerstwa Finansów) uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Interpretacja ta została zmieniona z urzędu przez Ministra Finansów, który przyznał rację spółce i stwierdził:

"(...) przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy jedynie wydatków o charakterze osobowym, które stanowią trwałe przysporzenie majątkowe osób będących członkami organów spółki wskazanych w tym przepisie, tj. m.in. rady nadzorczej. W konsekwencji, w przypadku, gdy wydatki Spółki nie stanowią przysporzenia majątkowego osób będących członkami rady nadzorczej, ale są związane z funkcjonowaniem tego organu Spółki, to podatnik ma prawo zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. W szczególności odnosi się to do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od budowli, lokali wykorzystywanych przez Radę Nadzorczą. Mianowicie mogą być one uznane za koszty uzyskania przychodów, gdy korzystanie z budynków i lokali nie służy celom osobistym członków Rady Nadzorczej. (...)"

Od redakcji:
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o PDOP ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych (z wyjątkiem wynagrodzeń z tytułu pełnionych funkcji), czyli wydatki o charakterze osobowym, stanowiące przysporzenie dla osób je otrzymujących. Wykluczenie to nie dotyczy natomiast wydatków związanych z funkcjonowaniem rady nadzorczej. Zasadnicze znaczenie ma zatem rozróżnienie, czy dany wydatek został poniesiony na funkcjonowanie rady nadzorczej, czy na rzecz osoby wchodzącej w jej skład. Wydatkiem o charakterze osobowym, wyłączonym z kosztów podatkowych, będzie przykładowo szkolenie członka rady nadzorczej, zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady nadzorczej, zwrot kosztów używania prywatnego samochodu, itp.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: