eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › KPiR: prowizje i opłaty bankowe w kosztach firmy

KPiR: prowizje i opłaty bankowe w kosztach firmy

2011-12-16 12:26

Posiadanie rachunku firmowego generuje różnorodne opłaty na rzecz banku, związane przede wszystkim z założeniem i utrzymaniem konta oraz z dokonywaniem za jego pośrednictwem przelewów. Przepisy podatkowe powodują też konieczność ponoszenia kosztów z tytułu prowizji bankowych od przelewów na rachunek bankowy organów podatkowych, nawet jeśli przedsiębiorca nie musi mieć konta firmowego.

Przeczytaj także: Prowizje bankowe: koszty gdy księga podatkowa

Ponoszone z tego tytułu wydatki zaliczysz w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności. Taka możliwość wynika z ogólnej definicji kosztów podatkowych, uregulowanej w art. 22 ust.1 updof.

Uwaga! Kosztem podatkowym mogą być wyłącznie prowizje od transakcji związanych z działalnością gospodarczą. Jeżeli przy pomocy firmowego konta regulujesz także swoje prywatne zobowiązania, powinieneś zachować szczególną czujność, aby nie doszło do pomyłki przy rozliczaniu kosztów.

Prowizje i opłaty bankowe uważane są za koszty pośrednio związane z działalnością, a dzień ich ujęcia w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR) "pozostałe przychody" - wyznacza data poniesienia wydatku.

W świetle rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm.), podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, do których zalicza się m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych (§ 13 pkt 4). Rodzajem takiego dowodu jest wyciąg bankowy, który najczęściej stanowi podstawę do zaksięgowania omawianych wydatków.

Trzeba też wspomnieć, że podatnicy korzystający z systemu bankowości elektronicznej mają możliwość samodzielnego drukowania wyciągów bankowych. Wyciągi te, w takim samym stopniu co wyciągi drukowane przez bank - potwierdzają operacje gospodarcze przeprowadzone za pośrednictwem danego rachunku.

Jak wypowiedział się dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 lipca 2010 r. (nr IPPB5/423-279/10-2/AJ): ,,Dowód w postaci wyciągu bankowego zawiera nie tylko opis operacji finansowych dokonywanych przez jednostkę, ale także kwoty pobrane przez bank z tytułu świadczonych usług bankowych, np. wysokość prowizji bankowych. Wyciąg, na którym widnieją w/w kwoty można uznać za dowód poniesienia określonych wydatków, tj. z tytułu opłat, prowizji, odsetek itp., a także zastosowanego kursu przeliczeniowego waluty. Zakres informacji o operacjach bankowych jest identyczny, niezależnie od tego, czy Wnioskodawca odbiera wyciągi w formie "papierowej", czy elektronicznej. W opinii tut. organu podatkowego (...) wydruk z systemu bankowości elektronicznej będzie mógł być uznany za dokument spełniający wymogi dowodu księgowego i podstawę zaliczenia określonych pozycji do kosztów uzyskania przychodów (...) W konsekwencji (...) stanowisko (...), zgodnie z którym Spółka ma prawo rozpoznawać w/w prowizje, opłaty bankowe, różnice kursowe udokumentowane wyciągami bankowymi pobranymi z systemu bankowości elektronicznej przez Internet i wydrukowanymi w siedzibie Spółki jako koszt uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (tak jak w przypadku tradycyjnych wyciągów papierowych odbieranych w placówkach banków) - należy uznać za prawidłowe".

Pamiętaj! Bez względu na to, czy otrzymujesz wyciąg w formie papierowej, czy elektronicznej, stroną sporządzającą wyciąg jest zawsze bank.

Niezależnie od stosowanej metody ewidencjonowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (tj. metody uproszczonej zwanej też kasową albo metody memoriałowej), za dzień poniesienia kosztu powinieneś przyjąć dzień wystawienia faktury (rachunku) bądź innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof).

W tym kontekście, moment zaliczenia opłat bankowych do kosztów wyznaczać będzie, co do zasady, data wystawienia wyciągu bankowego.

PRZYKŁAD
Pan Robert, który prowadzi sklep wędkarski, posiada konto internetowe i sam drukuje wyciągi bankowe. Wydrukowany przez niego w dniu 5 września 2011 r. wyciąg za sierpień br. zawierał opłatę za prowadzenie konta w kwocie 35 zł, pobraną przez bank 31 sierpnia 2011 r. oraz prowizję za przelew dokonany tytułem zapłaty za wynajem pomieszczeń sklepowych z dnia 15 sierpnia 2011 r.

Datą wystawienia wyciągu jest data wydrukowania go przez pana Roberta, a zatem zarówno opłata za prowadzenie konta, jak i prowizja za przelew mogą zostać ujęte w KPiR (kolumna 13) dopiero pod datą 5 września 2011 r.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: