eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty na przełomie roku podatkowego

Koszty na przełomie roku podatkowego

2012-01-18 12:45

Koszty na przełomie roku podatkowego

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Terminowo wypłacane wynagrodzenia i inne należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 updof oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, pracodawcy mogą zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych już w miesiącu, za który są należne. Wypłata lub postawienie do dyspozycji pracownika tych należności musi nastąpić w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 22 ust. 6ba updof i art. 15 ust. 4g updop).

Przeczytaj także: Grudniowe wynagrodzenia w kosztach firmy

1.1. Wynagrodzenia pracowników

Również składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są kosztem podatkowym w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone:
  1. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
  2. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.
Pierwszą zasadę stosują pracodawcy, którzy wynagrodzenia (lub inne świadczenia) ze stosunku pracy wypłacają w miesiącu, za który są one należne (np. pensja za grudzień płatna w grudniu).

Drugą zasadę stosują pracodawcy, którzy wypłacają wynagrodzenia (lub inne świadczenia) ze stosunku pracy po zakończeniu miesiąca.

Gdy wynagrodzenia są wypłacane (postawione do dyspozycji) w miesiącu, za który są należne, wówczas składki od nich (w części finansowanej przez pracodawcę) ujmuje się w kosztach podatkowych, w okresie którego dotyczą te składki, pod warunkiem zapłaty ich do ZUS w odpowiednim terminie (tj. do 15 dnia następnego miesiąca).

Pracodawca, który spóźni się z wypłatą wynagrodzenia, zaliczy je do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym je wypłacił lub postawił do dyspozycji. Również na zasadzie kasowej rozliczy koszty z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

W 2012 r. 15 stycznia przypada w niedzielę, aby zachować terminy zapłaty składek ZUS, warto więc pamiętać, że stosownie do art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio m.in. art. 12 Ordynacji podatkowej. Z kolei z art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej wynika, że jeśli ostatni dzień terminu przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Przykład:
Pracodawca, zgodnie z umowami o pracę, wypłaca pracownikom wynagrodzenie za dany miesiąc do ostatniego dnia tego miesiąca. Poniżej przedstawiamy cztery warianty wypłaty wynagrodzenia należnego za grudzień 2011 r. i zapłaty składek od tego wynagrodzenia.


Przykład:
Z regulaminu wynagradzania wynika, że wynagrodzenia z tytułu umów o pracę są płatne do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który są należne. Poniżej przedstawiamy cztery warianty wypłaty wynagrodzenia należnego za grudzień 2011 r. i zapłaty składek od tego wynagrodzenia.


 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: