eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty na przełomie roku podatkowego

Koszty na przełomie roku podatkowego

2012-01-18 12:45

Przeczytaj także: Grudniowe wynagrodzenia w kosztach firmy


Jeżeli faktura za usługi telekomunikacyjne wystawiona w styczniu 2012 r. dokumentuje usługi wykonane w grudniu 2011 r. oraz w styczniu 2012 r., to koszty tych usług odnosi się odpowiednio - zgodnie z zasadą memoriału - w ciężar okresów sprawozdawczych, których dotyczą. Tak samo postępują podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów według metody memoriałowej. Natomiast w przypadku stosowania metody uproszczonej faktura za usługi telekomunikacyjne obciąża koszty podatkowe w dacie wystawienia tej faktury niezależnie od okresu, którego te usługi dotyczą.

1.6. Wpłaty na fundusze tworzone przez podatnika

Przepisy podatkowe określają, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika, z tym że kosztami podatkowymi są m.in. podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy. Wynika tak z art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. a) updof i art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) updop.

Powołane przepisy dotyczą podstawowych odpisów i wpłat na fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Zakładowy fundusz szkoleniowy

Na podstawie powołanych przepisów można zaliczyć do kosztów działalności odpisy na utworzony w firmie zakładowy fundusz szkoleniowy, którego możliwość tworzenia w ciężar kosztów przewiduje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Pracodawca, który zgodnie z postanowieniami układu zbiorowego pracy lub regulaminu funduszu szkoleniowego, dokona wpłaty na fundusz np. w grudniu 2011 r., obciąży koszty uzyskania przychodów tego miesiąca. Z kolei wydatki na kształcenie poniesione w przyszłym roku sfinansowane ze środków funduszu nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych, bo to oznaczałoby dwukrotne obciążenie tych kosztów z tego samego tytułu.

Należy zaznaczyć, że środki funduszu muszą być wykorzystane na szkolenia, w roku ich wpłaty lub w roku następnym. Natomiast w przypadku:
  • niewykorzystania ich w roku podatkowym, w którym zostały wpłacone do tego funduszu, lub w ciągu roku podatkowego następującego po tym roku,
  • wykorzystania ich niezgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub przepisami ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców,
  • likwidacji funduszu
pracodawca będzie zobowiązany zaliczyć do przychodów podatkowych środki zakładowego funduszu szkoleniowego w części uznanej za koszt uzyskania przychodów (art. 14 ust. 2 pkt 13 updof oraz art. 12 ust. 1 pkt 5b updop).

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się także odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu. Stanowią o tym przepisy art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) updop.

Przykład:
Firma tworząca ZFŚS zobowiązana jest dokonać w 2011 r. odpisu podstawowego w wysokości 50.000 zł. Odpisu dokonała w styczniu, ale dopiero w grudniu przekazała na rachunek ZFŚS część tego odpisu w wysokości 20.000 zł. Do kosztów podatkowych poniesionych w grudniu 2011 r. spółka zaliczyła kwotę wpłaconą na rachunek ZFŚS.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: