eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Deklaracja PIT-4R za 2011 r. do 31 stycznia 2012

Deklaracja PIT-4R za 2011 r. do 31 stycznia 2012

2012-01-17 12:04

Formularz PIT-4R składają płatnicy podatku dochodowego. Jest to deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, którą składa się co do zasady w terminie do końca stycznia roku następnego. W związku z tym wskazany formularz PIT za 2011 rok trzeba złożyć do 31 stycznia 2012 roku.

Przeczytaj także: PIT-4R, czyli roczne rozliczenie płatnika

Płatnik będący osobą fizyczną deklarację PIT-4R składa do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania, zaś płatnik niebędący osobą fizyczną w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca siedziby, a gdy takowej nie posiada – wg miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak już podkreślono wyżej, deklarację PIT-4R należy co do zasady złożyć do końca stycznia następnego roku podatkowego. Co za tym idzie PIT-4R(3) za 2011 r. trzeba złożyć do 31 stycznia 2012 r. Od reguły tej istnieje jeden wyjątek. Otóż jeżeli płatnik zaprzestał prowadzenia działalności przed końcem stycznia tego następnego roku podatkowego, PIT-4R musi złożyć w terminie do dnia zaprzestania prowadzonej działalności gospodarczej.

Co ważne deklarację PIT-4R składa się niezależnie od tego, czy płatnik wystawił swoim pracownikom informację PIT-11, czy też rozliczenie PIT-40. Na sam termin złożenia deklaracji PIT-4R nie wpływa natomiast fakt zatrudnienia w trakcie roku nowych pracowników, czy też zwolnienia obecnych.

Jak już podkreślono we wstępie, PIT-4R to deklaracja w zakresie zaliczek należnych za dane miesiące, do których pobrania oraz odprowadzenia zobowiązany był płatnik podatku. Co niezwykle istotne, w deklaracji tej wykazuje się zaliczki należne za dane miesiące a nie faktycznie wpłacone w tych miesiącach do urzędu. Dla przykładu podatnik pobrał w grudniu zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń swoich pracowników za grudzień 2011 r. Termin wpłaty tej zaliczki na konto urzędu skarbowego, to 20 stycznia 2012 r. (w myśl ogólnej zasady, zgodnie z którą płatnik ma obowiązek dokonać wpłaty pobranej zaliczki na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni). Ponieważ jest to zaliczka za grudzień 2011 r. (pobrana w grudniu), należy ją ująć w PIT-4R za rok 2011, mimo że została wpłacona na konto fiskusa dopiero w roku następnym.

Warto przy tym pamiętać, że deklaracja PIT-4R wymusza na sporządzającym ją płatniku odpowiedni podział wykazywanych zaliczek, a także liczby podatników otrzymujących dane przychody. Dla przykładu gdzie indziej wykazywane są zaliczki od wynagrodzeń pracowników i gdzie indziej zaliczki od wypłaconych stypendiów. Ponadto płatnik odrębnie musi wykazać także informacje o zaliczkach na podatek, których wysokość na wniosek podatnika została ograniczona. Oddzielne pola zostały przewidziane również m.in. dla zaliczek od przychodów podatników z działalności wykonywanej osobiście oraz praw majątkowych. Odrębnie wykazywany jest także dodatkowo pobrany podatek wynikający ze sporządzonych przez płatnika rozliczeń rocznych PIT-40 jak też powstałe w tych rozliczeniach nadpłaty. Gdzie indziej podaje się także dane o podatku przekazanym na PFRON, ZFRON oraz zakładowy fundusz aktywności itp.

Pewne wątpliwości co do słuszności wypełnienia oraz złożenia PIT-4R występują w sytuacji, gdy to przez cały rok podatkowy zaliczki na podatek nie wystąpiły mimo, że płatnik zatrudniał np. pracowników. Będzie tak m.in. w przypadku zatrudnienia jedynie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu. Ich wynagrodzenie jest bowiem tak niskie, że zaliczka na podatek dochodowy nie występuje. Czy trzeba tutaj także złożyć deklarację PIT-4R?

Zdaniem autora nie ma takiego obowiązku. Formularza PIT-4R to bowiem deklaracja o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, a te we wskazanym przypadku nie wystąpiły. W celu uniknięcia niepotrzebnego sporu z fiskusem warto jednak skontaktować się z urzędem skarbowym właściwym dla podatnika, jakie stanowisko on w tej sprawie prezentuje.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: