eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kasa mieszkaniowa: zakup działki a zwrot ulgi

Kasa mieszkaniowa: zakup działki a zwrot ulgi

2012-01-23 07:20

Wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej, gromadzonych systematycznie na podstawie umowy o kredyt kontraktowy zgodnie z celami systematycznego oszczędzania i wydatkowaniu ich na zakup działki pod budowę domu powoduje, że wnioskodawczyni nie straci prawa do ulgi podatkowej z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 13.01.2012 r. nr IPPB4/415-825/11-3/JK.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Od 1996 r. wnioskodawczyni korzysta z ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. W roku 2012 chciałaby złożyć dyspozycję wycofania z konta kasy mieszkaniowej. Za pieniądze te zamierza odkupić od mamy i siostry część działki rekreacyjnej o powierzchni 0,08 ha, w wyniku czego stałaby się jej jedynym właścicielem. Działka ta zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod zabudowę rekreacyjną z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wolnostojącej. Wnioskodawczyni zamierza zbudować tam dom. W roku 2012 chciałaby doprowadzić do działki wodę miejską (prąd już się na działce znajduje) oraz zacząć przygotowywanie dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. Samo rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2013. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy przeznaczając pieniądze na zakup tej nieruchomości spełni ona obowiązki wynikające z ulgi „kasa mieszkaniowa” dotyczące zainwestowania oszczędności? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 01 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 01 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 01 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Jednocześnie przepis art. 6 ust. 1 ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym stanowi, że również art. 27a ust. 13 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Jak wynika z art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo – kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.