eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od podatku 2011: 1 proc. dla OPP

Odliczenia od podatku 2011: 1 proc. dla OPP

2012-01-31 13:46

Przeczytaj także: Odliczenia od podatku 2010: 1 proc. dla OPP


Przekazanie pieniędzy w określonym czasie

Ustawy podatkowe regulują wprost, w jakim terminie fiskus przekaże należne kwoty wybranym organizacjom. Zarówno ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym, jak i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że wnioskowane przez podatników kwoty naczelnicy urzędów skarbowych przekazują od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego wskazany w stosownym wykazie. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.

Co za tym idzie, 1 proc. podatku wynikający z zeznań PIT za 2011 rok fiskus przekaże w miesiącach maj, czerwiec i lipiec 2012 roku.

Co ważne – powyższego terminu nie przyspieszy wcześniejsze złożenie rozliczenia rocznego i uregulowanie należnego podatku. Organy podatkowe muszą bowiem przestrzegać przepisów prawa, a te określają, w jakim czasie wnioskowane kwoty trzeba przekazać.

Wykaz organizacji pożytku publicznego

1 proc. swojego należnego podatku nie można przekazać każdej organizacji pożytku publicznego, a jedynie tej, która znalazła się na specjalnie przygotowanym w tym celu wykazie (kwestię tę reguluje art. 27a ustawy o działalności pożytku publicznego). Wykaz opracowuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w formie elektronicznej i zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Można go znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej resortu pracy. Redakcja serwisu eGospodarka.pl popierając inicjatywę dzielenia się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego, na podstawie udostępnionego na stronie BIP resortu pracy wykazu opracowała bezpłatną wyszukiwarkę, w której dane organizacji, z którymi podatkiem można się podzielić, zostały zamieszczone. Wyszukiwarka ta znajduje się tutaj: Organizacje pożytku publicznego (OPP).

Naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeżeli organizacja ta nie podała lub nie zweryfikowała, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, numeru rachunku bankowego lub podany numer rachunku bankowego do przekazania 1 % z zeznań podatkowych za rok podatkowy zmieniła w okresie od dnia 15 marca do dnia 31 lipca roku następującego po roku podatkowym. Powyższe nie ma jednak zastosowania, jeżeli zmiana numeru rachunku bankowego nastąpiła z przyczyn niezależnych od organizacji.

Podmioty uprawnione do przekazania 1% podatku

1% swojego podatku mogą co do zasady przekazać wszyscy podatnicy rozliczający w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu (które jednoczenie nie są z podatku zwolnione). Prawo to przysługuje tym, którzy rozliczają dochody opodatkowane skalą podatkową, podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym, czy też inne przychody wykazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. przychody ze sprzedaży nieruchomości, kapitałów pieniężnych czy praw majątkowych).

Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku ogranicza się do wskazania w składanym zeznaniu numeru KRS wybranej OPP oraz przekazywanej kwoty (nie wyższej niż 1% podatku należnego). Dodatkowo zeznanie zawiera pole do wpisania celu szczególnego przekazywanej kwoty oraz wyrażenia przez podatnika zgody na udostępnienie wybranej organizacji jego danych osobowych. Co ważne w jednym zeznaniu można wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego.

Informacje o podanym celu szczegółowym urząd skarbowy prześle OPP we wrześniu 2012 r. jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Jak już jednak podkreślono wcześniej, pamiętać należy, że ostateczną decyzję o tym, na jaki cel OPP wydatkuje środki finansowe uzyskane w ramach 1% (nawet w przypadku „wpłat ukierunkowanych”) podejmuje sama organizacja.

1% mogą przekazać również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A, czy pracownicy, których rozliczył zakład pracy (na PIT-40). W tym celu jednak muszą na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. Nie może tego zrobić w ich imieniu płatnik.

Podatek przekaże także nierezydent

Podatnicy posiadający w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy, składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, wybierają organizację pożytku publicznego z wykazu określonego za poprzedni rok podatkowy.

Do pobrania


Rozliczenia roczne

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: