eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód w firmie małżonka: rozdzielność majątkowa

Samochód w firmie małżonka: rozdzielność majątkowa

2012-02-23 13:11

Nie ma przeszkód, aby małżonek, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, wykorzystywał w niej samochód nabyty wcześniej wspólnie na cele prywatne. Samochód taki może nawet zostać uznany za środek trwały jego firmy. Sytuacja tutaj komplikuje się jednak, gdy między małżonkami istnieje rozdzielność małżeńska.

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Rozpatrzmy następującą sytuację: Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą. Między nim i żoną istnieje rozdzielność majątkowa. W prowadzonej działalności chciałby wykorzystywać samochód osobowy, który stanowi własność jego żony. Samochód ten chciałby uznać przy tym za środek trwały. Czy powyższe jest możliwe?

Niestety odpowiedź na to pytanie jest w części negatywna. O ile bowiem nie ma przeszkód aby pan Kowalski wykorzystywał w prowadzonej przez siebie firmie samochód należący do majątku jego żony, tak za środek trwały uznać tego pojazdu nie będzie mógł. A to dlatego, że nie spełnia on przesłanek wyrażonych w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to mówi, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 (leasing).

Wymagana jest tutaj zatem własność lub chociażby współwłasność danego składnika majątku, aby mógłby on zostać uznany za środek trwały. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowią składniki majątku używane na podstawie leasingu finansowego, z czym jednak w przedstawionej sytuacji nie mamy do czynienia.

Co za tym idzie, z uwagi na fakt, że istnienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej powoduje, że nabywane przez danego małżonka składniki majątku należą do jego majątku odrębnego, a tym samym, drugi z małżonków nie staje się ich współwłaścicielem, wskazany w przykładzie samochód należący do żony pana Kowalskiego środkiem trwałym jego firmy być nie może.

Nie oznacza to jednak, że Jan Kowalski nie ma prawa do jego używania w swojej firmie. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby np. jego żona nieodpłatnie mu to auto użyczyła. Takie postępowanie będzie neutralne podatkowo dla obojga małżonków. Co prawda po stronie podatnika, który nieodpłatnie wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej cudzy majątek, powstaje z tego tytułu przychód z działalności, który określa się zgodnie z art. 11 ust. 2-2b przytoczonej ustawy, jednakże takie nieodpłatne świadczenie otrzymane od osób zaliczonych do II i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn (małżonek jest zaliczony do I grupy podatkowej) korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niestety przy zaliczaniu ponoszonych przez Jana Kowalskiego wydatków na ten pojazd w związku z jego wykorzystywaniem w firmie (remonty, konserwacje, zakup paliwa itp.) do kosztów uzyskania przychodu, będzie on musiał pamiętać o ograniczeniach nałożonych art. 23 ust. 1 pkt 46 przytoczonej ustawy (jako że przedmiotowy pojazd jest samochodem osobowym). Przepis ten mówi, że za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się poniesionych wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Konieczne zatem będzie zaprowadzenie tzw. kilometrówki dla tego pojazdu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: