eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zakup konia a koszty uzyskania przychodu firmy

Zakup konia a koszty uzyskania przychodu firmy

2012-03-14 12:55

Przedsiębiorcy w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują nie tylko składniki majątku, będące rzeczami martwymi, ale np. zwierzęta. Jak rozliczyć z punktu podatku dochodowego ich zakup przy założeniu, że nie zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży?

Przeczytaj także: Inwentarz żywy a amortyzacja środków trwałych

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca prowadzi stadninę koni, w której mieści się m.in. ośrodek nauki jazdy konnej, przewozy bryczkami, wypożyczanie koni itp. Do stadniny tej zakupił konia o wartości 30 tys. zł netto, który będzie służył zarówno do celów edukacyjnych, jak też reklamy oraz reprezentacji stadniny na różnych zawodach i pokazach, a także do rozrodu. Czy konia tego należy zaliczyć do środków trwałych i amortyzować?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) przewiduje m.in. grupę o nazwie Inwentarz żywy, która to obejmuje zwierzęta domowe, gospodarskie, cyrkowe, w ogrodach zoologicznych oraz pozostały inwentarz żywy. Grupa ta (oznaczona numerem 9) obejmuje zarówno pojedyncze sztuki zwierząt, jak i całe stada produkcyjne. Tym samym zgodnie z tą klasyfikacją zwierzęta mogą być uznane za środki trwałe. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia ustawy o rachunkowości. Dla celów podatkowych istotne jest natomiast to, jak inwentarz żywy został zaklasyfikowany na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Czy tutaj także traktuje się je jako środki trwałe?

Art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Jak łatwo zauważyć, żaden z powyższych punktów nie wymienia zwierząt, jako środków trwałych. Ustawodawca ponadto w art. 22a ust. 2 updof wskazał, że amortyzacji podlegają także (i zwane są także jako środki trwałe) przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie, składniki majątku wykorzystywane na podstawie umowy leasingu finansowego. Tutaj także nie zostały wymienione zwierzęta. Zabrakło ich również w podlegających amortyzacji wartościach niematerialnych i prawnych (co jest zrozumiałe).

Skutkiem powyższego prawidłowym wydaje się być stanowisko, zgodnie z którym inwentarz żywy na cele podatku dochodowego nie jest traktowany jako środki trwałe i nie podlega amortyzacji. Ponieważ jednak ma on służyć prowadzonej działalności gospodarczej oraz osiąganym z niej przychodom, trudno zarzucić, iż nie spełnia definicji kosztu uzyskania przychodu zawartej w art. 22 ust. 1 updof. Z drugiej zaś strony żaden z przepisów art. 23 updof nie wyłączył z kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z nabyciem zwierząt, które mają być w działalności gospodarczej wykorzystanie. Tym samym z uwagi na brak przepisów nakazujących odmienny sposób postępowania, należy uznać, że zakup przez przedsiębiorcę z naszego przykładu konia, który będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, należy ująć w ciężar kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia wydatku i to nawet wówczas, gdy zakup ten przekracza wartość 3 500 zł.

Powyższe potwierdzają także organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 15.02.2010 r. nr ITPB3/423-781/09/AW stwierdził, że „(…) Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mające zastosowanie w omawianej sprawie – jak dowiedziono powyżej – nie obejmują natomiast inwentarza żywego pojęciem środków trwałych. Również, wymieniony w załączniku 1 do ww. ustawy, wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych, nie obejmuje grupy 9 KŚT dotyczącej zwierząt.
Z tych względów, wydatek na zakup koni nie stanowi wydatku na zakup środków trwałych i nie stosuje się do tego wydatku zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.
Wydatek ten stanowi może stanowić w całości koszt uzyskania przychodu z uwzględnieniem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.(…)”


Podobnie wyraził się także Urząd Skarbowy w Dębicy w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005 r. nr PO I 415/34/2005.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: