eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek CIT: rozliczenie straty podatkowej

Podatek CIT: rozliczenie straty podatkowej

2012-03-18 08:58

Przeczytaj także: Czym jest podatek od straty? Zasady i warunki odliczania straty podatkowej


Przepis art. 7 ust. 3 pkt 4 updop stanowi, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

Jeśli spółka przejmowana wykazała w poprzednich latach podatkowych straty, to po połączeniu o straty te spółka przejmująca nie pomniejszy swojego dochodu do opodatkowania.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają natomiast zakazu rozliczania strat przez spółkę przejmującą poniesionych w latach poprzednich (tj. poprzedzających rok połączenia) przez nią samą. Zachowuje ona bowiem swój byt prawny po połączeniu.

1.4. Odliczanie strat w trakcie roku


Spółka akcyjna za poprzedni rok podatkowy poniosła stratę. W bieżącym roku podatkowym osiąga za poszczególne miesiące dochody, podlegające opodatkowaniu. Czy spółka może dokonać odliczenia poniesionej w poprzednich latach straty już w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy?

Tak. Przepisy nie wykluczają możliwości odliczania strat z lat ubiegłych w trakcie roku podatkowego.

W myśl art. 7 ust. 5 updop, o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Jak z tego wynika, przepisy nie wykluczają możliwości odliczania strat z lat ubiegłych w trakcie roku, nie nakazują też proporcjonalnego rozliczania takich strat ani nie określają żadnego innego sposobu uwzględniania straty przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy.

Spółka może - przy uwzględnieniu maksymalnej dopuszczalnej wysokości tego odliczenia (50% kwoty straty) i wystąpieniu dochodu pozwalającego na dokonanie tego odliczenia - odliczyć poniesioną w poprzednich latach stratę już w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, począwszy od dowolnego miesiąca roku podatkowego (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 grudnia 2010 r., nr IPPB5/423-645/10-4/AS).

1.5. Rok podatkowy a rozliczanie strat


Rok podatkowy podatników podatku dochodowego od osób prawnych nie zawsze pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Czy dla rozliczenia straty podatnik ma pięć lat kalendarzowych, czy podatkowych?

Strata z danego roku może być rozliczona z dochodami z pięciu następnych lat podatkowych, a nie kalendarzowych.

Stosownie do art. 8 ust. 1 updop, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Rozliczenie straty możliwe jest w pięciu następujących po sobie latach podatkowych, które mogą obejmować również przejściowe lata podatkowe trwające np. dłużej niż 12 miesięcy kalendarzowych.

Przykład
Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w roku 2007. Za okres ten poniósł stratę w wysokości 1.000.000 zł. W latach 2008-2011 rozliczył zaledwie 510.000 zł z kwoty tej straty. Pozostał mu jeden rok podatkowy, w którym mógłby rozliczyć stratę z 2007 r.

Podatnik spodziewa się, że w latach 2012-2013 osiągnie dochód, który pozwoli mu na całkowite odliczenie straty. Podjął więc decyzję o maksymalnym wydłużeniu ostatniego roku podatkowego, w którym może skorzystać z prawa do odliczenia straty z 2007 r. Zgodnie z treścią zawiadomienia przesłanego do urzędu skarbowego, rok ten trwa od 1 stycznia 2012 r. do 30 listopada 2013 r. (23 miesiące).



Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: