eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Organizacja spotkania/konferencji: odliczenie VAT

Organizacja spotkania/konferencji: odliczenie VAT

2012-03-19 13:16

Jak powszechnie wiadomo, przedsiębiorcy często nabywają usługi, których integralnym elementem jest spożycie posiłku, napojów, usługa gastronomiczna czy też usługa noclegowa. Przykładem tego rodzaju czynności może byś organizacja konferencji, spotkań integracyjnych, opłatków czy też szkoleń dla pracowników bądź kontrahentów. W trakcie tego typu spotkań praktycznie zawsze serwowane są posiłki, a gdy spotkanie ma kilkudniowy przebieg zabezpieczony jest również nocleg.

Przeczytaj także: Rozliczenie podatku: błędna stawka VAT na fakturze

Jeżeli nabyta usługa została lub dopiero zostanie wykorzystana bezpośrednio lub pośrednio do czynności opodatkowanych, wówczas - co do zasady – przedsiębiorcy (podatnikowi) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (86 ust. 1 ustawy o VAT). W tym miejscu należy jednak zauważyć, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (art 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Powstaje zatem pytanie, czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdy nabyta usługa zawiera w sobie również elementy usługi gastronomicznej oraz noclegowej.

W miejscu tym należy udzielić pozytywnej odpowiedzi. Przywołany artykuł nie znajduje bowiem zastosowania w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie nabywa niezależnych od siebie usług noclegowych, gastronomicznych a jedno kompleksowe świadczenie, gdzie ww. czynności stanowią jedynie jeden z wielu składników.

Co do zasady, usługa organizacji konferencji/szkolenia/spotkania itp. jest usługą kompleksową, w skład której wchodzi szereg drobnych usług niezbędnych dla jej realizacji (w tym także usługi, które nabyte niezależnie nie dają prawa do odliczenia podatku – np. usługi noclegowe, gastronomiczne). Jednakże, z uwagi na fakt, iż w takim przypadku podatnicy nabywają złożoną usługę, czynność ta powinna zostać opodatkowana w sposób jednolity, właściwy dla usługi stanowiącej nadrzędny, ekonomiczny cel całej transakcji (tutaj usługi organizacji konferencji). Zatem, jeżeli z łączącej przedsiębiorcę ze świadczeniodawcą umowy wynika, że nabył on jedną kompleksową czynność organizacji zaplanowanego przedsięwzięcia, wówczas rozpatrując kwestię możliwości odliczenia podatku naliczonego zasadnym jest odniesienie się do usługi organizacji konferencji jako całości. Jednocześnie, jeżeli z umowy można wyczytać, że przedsiębiorca zamówił ww. kompleksowe świadczenie, prawo do odliczenia przysługuje również w sytuacji, gdy strony w umowie wymieniły jakie elementy składają się na całość usługi (nocleg, wyżywienie, wynajęcie sali, obsługa podczas konferencji itp.). Wówczas bowiem wskazane świadczenia cząstkowe stanowią jedynie elementy kalkulacyjne ceny całej usługi (tak aby nabywca miał możliwość poznania składników cenowych składających się na cenę całej usługi).

Przedstawione stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. Tytułem przykładu można wskazać interpretację indywidualną z dnia 18 czerwca 2009 r. (ILPP2/443-396/09-3/EN), gdzie czytamy: „powyższe (wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT – przypis Autora) ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest organizacja całego szkolenia, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi noclegowe, czy gastronomiczne, co stanowi jednoznaczne potwierdzenie przysługującego Spółce prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury za usługę organizacji kongresu w sytuacji, gdy poniesione wydatki związane będą z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi”.

Na zakończenie wypada nadmienić, iż dla celów podatkowy nie ma znaczenia, czy strony w umowie wskażą, jako jeden w elementów kalkulacyjnych wynagrodzenia należnego usługodawcy odpłatność za usługę gastronomiczną. Jednak dla uniknięcia ewentualnych sporów z organami podatkowymi należy zatroszczyć się, aby jako przedmiot umowy oraz jako świadczenie na fakturze wskazać jedną usługę np. „organizację szkolenia”.

oprac. : Bartosz Nowodworski / Grupa ECDP Grupa ECDP

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: