eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › TSUE: Potwierdzenie faktury VAT korygującej

TSUE: Potwierdzenie faktury VAT korygującej

2012-03-20 13:16

W długo oczekiwanym wyroku z 26 stycznia 2012r., C-588/10, ETS rozstrzygnął kwestię, czy obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, wyrażony w art. 29 ust. 4a VATU narusza podstawowe zasady unijnego systemu VAT- zasadę proporcjonalności i zasadę neutralności. Jest to kwestia niezwykle istotna dla praktyki obrotu gospodarczego, gdyż dotyczy często występujących sytuacji, w których po udzieleniu rabatu lub po otrzymaniu zwrotu towaru, przedsiębiorca chce obniżyć podstawę opodatkowania w VAT.

Przeczytaj także: Potrącenie jako potwierdzenie odbioru faktury?

Co mówi przepis
Zagadnienie momentu ujęcia faktury korygującej w przypadku konieczności potwierdzenia jej odbioru przez kontrahenta była przedmiotem licznych rozbieżności i przyczyną wielu wątpliwości. Na mocy art. 29 ust. 4a VATU, podatnik, aby mieć możliwość obniżenia podstawy opodatkowania w podatku VAT, jest zobowiązany do posiadania potwierdzenia otrzymania korekty przez nabywcę usługi lub towaru. W praktyce jednakże niekiedy niezwykle ciężko otrzymać takie potwierdzenie od kontrahenta (którego wystawienie zależy jedynie od jego dobrej woli), co w niektórych przypadkach skutkuje znacznymi obciążeniami o charakterze administracyjnym, a nawet brakiem możliwości obniżenia podatku naliczonego.

Pytanie do Trybunału
W związku z powyższymi wątpliwościami, NSA zdecydował o skierowaniu pytania prawnego do ETS. Trybunał miał ostatecznie rozstrzygnąć, czy w kontekście art. 90 ust. 1 Dyrektywy VAT (który stanowi, że podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie) przesłanka przewidziana w art. 29 ust. 4a ustawy VAT, uzależniająca prawo do obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, od posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę, nie narusza zasady neutralności i proporcjonalności.

Stanowisko ETS
Trybunał wskazał, że przepisy wspólnotowe przyznają państwom członkowskim zakres swobodnego uznania, w szczególności w odniesieniu do formalności, które muszą zostać dochowane przez podatników względem organów podatkowych owych państw celem stosownego obniżenia podstawy opodatkowania w wypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy. ETS podkreślił, że przepisy, których przedmiotem jest zapobieganie oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania, zasadniczo mogą ustanawiać odstępstwa od poszanowania podstawy opodatkowania podatkiem VAT jedynie w granicach tego, co bezwzględnie jest konieczne dla osiągnięcia tego szczególnego celu. Powinny one w możliwie najmniejszym stopniu naruszać cele i zasady dyrektywy VAT i w związku z tym nie mogą być wykorzystywane w sposób, który podważałby neutralność podatku VAT, która stanowi podstawową zasadę wspólnego systemu podatku VAT ustanowionego przez przepisy Unii w tej dziedzinie.

Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału, posiadanie przez dostawcę towarów lub usług potwierdzenia otrzymania korekty faktury doręczonego przez nabywcę towarów lub usług nadaje się do tego, by wykazać, iż ów nabywca został poinformowany o fakcie, że powinien on obliczyć zakres swego ewentualnego prawa do odliczenia podatku VAT na podstawie wskazanej korekty faktury. Sporny wymóg zasadniczo może przyczynić się do zapewnienia prawidłowego poboru podatku VAT, zapobiegania oszustwom, jak również do wyeliminowania ryzyka utraty wpływów podatkowych. Polska może zatem słusznie podnosić, że wymóg ów zmierza do realizacji zgodnych z prawem celów ustanowionych w art. 90 ust. 1 i art. 273 Dyrektywy VAT.

Z powyższych względów ETS uznał, że regulacja zawarta w art. 29 ust. 4a VATU nie narusza zasady neutralności i proporcjonalności.

Światełko w tunelu
Co do zasady zatem, omawiany wyrok jest korzystny dla fiskusa. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie tak do końca. Trybunał zastrzegł bowiem, że jeżeli uzyskanie potwierdzenia jest w rozsądnym terminie niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to nie można odmówić podatnikowi wykazania przed krajowymi organami podatkowymi przy użyciu innych środków, po pierwsze, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy aby upewnić się, że nabywca jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, po drugie, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w tej korekcie.

Powyższe zastrzeżenie pozwala mieć nadzieję, że przedsiębiorcy nie będą zmuszeni w nieskończoność czekać z obniżeniem podstawy opodatkowania na uzyskanie od kontrahenta potwierdzenia że korektę otrzymał. Uwzględniając treść wyroku można uznać, że jeśli przedsiębiorca będzie w stanie wykazać, że aby uzyskać potwierdzenie podjął wszelkie niezbędne kroki i że rzeczywiście nastąpiło obniżenie ceny, posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie będzie konieczne. Należy jednak zaznaczyć, iż dopiero praktyka pokaże, czy i w jakim zakresie tezy zawarte w przedmiotowym orzeczeniu będą uwzględniane przez organy podatkowe.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Korekta faktury VAT

    Dzień dobry, we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: