eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Płatnik podatku: podatek u źródła na IFT-2R

Płatnik podatku: podatek u źródła na IFT-2R

2012-03-23 13:01

Płatnicy podatku u źródła są zobowiązani do wystawiania na koniec roku podatkowego informacji o wysokości pobranego podatku u źródła na formularzu IFT-2R. Niemniej, informację podatnik może także uzyskać na wniosek, w trakcie roku podatkowego. Warto pamiętać, że wystawienie informacji IFT-2 na wniosek podatnika nie zwalnia z obowiązku wystawienia informacji IFT-2R na koniec roku podatkowego.

Przeczytaj także: Podatek u źródła: zależny agent to zakład


Ustawa o PDOP, w art. 21 ust. 1 wymienia przychody, które podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Są to przychody uzyskane na terytorium Polski przez podmioty zagraniczne, nieposiadające siedziby ani zarządu w Polsce. W zależności od rodzaju przychodu uzyskanego w Polsce, stawka podatku wynosi 20% lub 10% przychodów. Niektóre przychody uzyskane w Polsce przez podmioty zagraniczne mogą jednak korzystać ze zwolnienia z podatku po spełnieniu łącznie warunków wskazanych w art. 21 ust. 3. Ponadto, jeśli podatnik przedłoży certyfikat rezydencji zastosowanie ma stosowna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, mocą której stawki podatku pobieranego w Polsce mogą być zmniejszone albo miejsce opodatkowania wynagrodzenia może być w całości przeniesione do państwa rezydencji podatnika.

Zakładając, że wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w Polsce, na płatniku podatku u źródła obok obowiązku obliczenia, poboru i zapłaty podatku ciążą również obowiązki formalne. Płatnik sporządza roczną deklarację oraz informacje o wysokości pobranego podatku. Deklaracja roczna sporządzana na formularzu CIT-10Z powinna być przesłana do właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.

Informacja o wysokości pobranego podatku u źródła jest wystawiana przez płatnika na formularzu IFT-2R. Płatnik ma obowiązek przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat należności zagranicznemu podmiotowi. Informacje IFT-2R wystawiane są oddzielnie dla każdego podatnika. Płatnik wykazuje w nich kwotę wynagrodzenia wypłaconego podatnikowi w ciągu roku podatkowego, nie uwzględnia natomiast wynagrodzeń należnych, które nie zostały jeszcze wypłacone.

Podatnik może jednak uzyskać informację o wysokości pobranego podatku już w trakcie roku podatkowego. Na pisemny wniosek podatnika, płatnik jest zobligowany do przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informacji IFT-2 w terminie 14 dni od złożenia wniosku. Niemniej, na podstawie art. 26 ust. 3a, wystawienie informacji w tym trybie nie zwalnia z obowiązku wystawienia informacji IFT-2R na koniec roku podatkowego.

Wymaga podkreślenia, że chociaż informacje o wysokości pobranego podatku, zarówno te wystawiane na wniosek jak i na koniec roku podatkowego, są sporządzane na tym samym formularzu, to na informacji rocznej uwzględnia się inne dane. Informacja IFT-2R, w odróżnieniu od IFT-2, z racji tego, że wystawiana jest po zakończeniu roku podatkowego, obejmuje wszystkie należności z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1 wypłacone podatnikowi w ciągu całego roku podatkowego.

Należy dodać, że obowiązek wystawiania informacji o wysokości pobranego podatku ciąży na płatniku również w sytuacji, gdy należność określona w art. 21, na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła. W takim przypadku, wystawianie informacji IFT-2R oraz IFT-2 odbywa się w oparciu o te same zasady jak powyżej. Niemniej, płatnik nie sporządza już deklaracji rocznej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: