eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczanie VAT gdy samochód osobowy

Rozliczanie VAT gdy samochód osobowy

2012-03-23 13:05

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy: zmiana na osobowy a odliczenie VAT


Wskazać warto, że u podatników pojawiły się wątpliwości, czy przepis art. 4 ustawy nowelizującej ma zastosowanie do samochodów nabytych przed 1 stycznia 2011 r. Związane były one z interpretowaniem tego przepisu, a w szczególności jego początkowego brzmienia "w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony". W związku z tym stawiany był wniosek, iż zakaz odliczania VAT od nabytego paliwa dotyczy wyłącznie paliwa nabywanego do napędu samochodów zakupionych po dniu wejścia w życie omawianej ustawy. Świadczyć o tym miał zapis "w przypadku nabycia samochodów".

Nasza redakcja od początku obowiązywania przepisów ustawy nowelizującej określających zasady odliczeń VAT przy nabyciu paliwa do samochodów, prezentowała stanowisko, że rozumowanie to jest niesłuszne. Ustawodawca bowiem wprowadził ograniczenie odliczania VAT od nabycia paliwa używanego do napędu pewnych kategorii samochodów, a nie samochodów nabytych w pewnym przedziale czasowym. Zakładając, że prawo do odliczenia VAT od nabywanego paliwa miałoby zależeć wyłącznie od daty zakupu pojazdu, doszłoby do sytuacji, że podatnik nabywając np. 31 grudnia 2010 r. samochód niespełniający żadnego z warunków wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r.) miałby prawo do odliczenia VAT od paliwa do jego napędu. Natomiast w przypadku gdyby zakup takiego samego pojazdu nastąpił np. 3 stycznia 2011 r., podatnik nie miałby prawa do odliczenia VAT od nabywanego paliwa. Taka nierówność nie może występować.

Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT przy nabyciu paliwa do samochodu osobowego bez względu na datę jego nabycia.

Podobne stanowisko zaprezentował WSA w wyroku z dnia 3 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1692/11. Jak wyjaśnił Sąd, data nabycia samochodu (przed 2011 r., czy już w 2011 r.) nie jest cechą opisaną w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej. Daty wskazane w tym przepisie wyznaczają okres obowiązywania tego przepisu, a nie są cechami samochodów. Nie można, zdaniem Sądu, z brzmienia tych regulacji wyciągnąć wniosku, że samochód osobowy nabyty w styczniu 2011 r. jest samochodem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej, a taki sam pojazd nabyty w okresie do 31 grudnia 2010 r. nie jest samochodem, o którym mowa w tym przepisie.

Samochód firmowy w celach prywatnych
Zasadniczo przepisy o VAT uznają, że wykorzystywanie do celów prywatnych składników majątku firmowego, przy nabyciu których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Wynika to z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Jednak na podstawie art. 5 ustawy nowelizującej zasady określone w tym przepisie nie mają zastosowania do dnia 31 grudnia 2012 r. w przypadku wykorzystywania do celów prywatnych samochodów (pojazdów), gdy przy ich nabyciu przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT (np. 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł). Oznacza to, że jeżeli podatnik wykorzystuje przykładowo do celów prywatnych służbowy samochód osobowy, przy nabyciu którego odliczył 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł, czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT.

Przepis ten ma także zastosowanie do samochodów (pojazdów), które firma użytkuje na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu itp., jeżeli do czynszu (raty) przysługuje ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Ograniczenie w odliczaniu VAT (w wysokości 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł) od nabycia samochodu nie ma zastosowania do samochodów (pojazdów):
  • wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy nowelizującej, tj. m.in. które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków, nabytych w celu odprzedaży (dotyczy sytuacji, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż samochodów);
  • użytkowanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu itp., w ramach tzw. praw nabytych zgodnie z art. 6 ustawy nowelizującej.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054)
Ustawa z dnia 16.12.2010 r. o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: