eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rozliczenie PIT za 2011 r. do 30 kwietnia

Rozliczenie PIT za 2011 r. do 30 kwietnia

2012-04-18 13:11

Nie wiesz jak prawidłowo wypełnić zeznanie roczne? Nie zdążysz uzyskać interpretacji indywidualnej do 30 kwietnia? Zadzwoń do Krajowej Informacji Podatkowej, przejrzyj interpretacje wydane w podobnych sprawach i złóż zeznanie. Złożoną deklarację zawsze można skorygować, a nie ryzykujemy wówczas utraty prawa do niektórych ulg.

Przeczytaj także: PIT 2011: szybki zwrot podatku?

Trzy miesiące – tyle czasu fiskus ma na wydanie interpretacji indywidualnej. Kilkanaście dni – tyle czasu mają jeszcze podatnicy na złożenia zeznania PIT za 2011 rok i ewentualną dopłatę podatku. Jeśli więc masz wątpliwość dotyczącą swojego zeznania, z pewnością nie zdążysz już uzyskać interpretacji indywidualnej. Tax Care podpowiada, jak w takiej sytuacji rozliczyć się z podatku.

Interpretacje z indywidualną ochroną
Bez wątpienia interpretacja indywidualna jest dobrym narzędziem dla podatników. Wnioskodawca, który się do niej zastosuje, uzyskuje ochronę prawną. Nawet w przypadku np. niekorzystnych wyników kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego, w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, nie może zostać wszczęte postępowanie karne skarbowe oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

W pewnych sytuacjach zastosowanie się do interpretacji uchroni nawet od konieczności płacenia podatku. Tak będzie w przypadku, gdy fiskus zmieni zdanie i wyda inne, mniej korzystne dla podatnika rozstrzygnięcie (np. po kontroli podatkowej). Jednak uzyskanie pełnej ochrony wymaga spełnienia dodatkowych warunków, jak otrzymania interpretacji przed wystąpieniem skutków podatkowych zdarzenia przedstawionego we wniosku o jej wydanie.

Wystąp o interpretację indywidualną
W przypadku wątpliwości, w szczególności gdy przekładają się na znaczne kwoty podatku, warto więc wystąpić o interpretację indywidualną. Organ ma aż trzy miesiące na jej wydanie, choć teoretycznie powinien zrobić to bez zbędnej zwłoki. W „gorącym” okresie rocznych rozliczeń, trzeba się jednak liczyć z koniecznością dłuższego oczekiwania na odpowiedź, co oznacza, że praktycznie niemożliwe jest uzyskanie jej przed końcem kwietnia. Jednak nawet w takiej sytuacji warto wystąpić o interpretację, bo będzie ona dla podatnika źródłem informacji, czy właściwie wypełnił roczne zeznanie, czy zrobił to wbrew intencji organu skarbowego. W drugim przypadku ma trzy możliwości - albo szybko złożyć korektę zeznania (jeśli pojawi się konieczność dopłaty podatku, odsetki za zwłokę będą mniej dotkliwe), albo wystąpić ze skargą do sądu administracyjnego, albo nic nie zmieniać. Ostatnie rozwiązanie jest jednak ryzykowne. W przypadku kontroli trzeba liczyć się z problemami – koniecznością zapłacenia wyższego podatku wraz z odsetkami i postępowaniem karnym skarbowym. Przed takimi sytuacjami podatnik może szukać ratunku tylko w sądzie.

Złóż zeznanie
Co więc zrobić, gdy mamy poważne wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania na przykład nie wiemy, czy odpisać od dochodu zapłacone w poprzednich latach składki na ubezpieczenie społeczne, nie mamy pewności czy spełniamy wszystkie warunki do odliczenia darowizny lub preferencyjnego rozliczenia?

Przede wszystkim nie należy w takim przypadku zwlekać ze złożeniem zeznania aż sprawa się wyjaśni (na przykład do czasu gdy otrzymamy interpretację indywidulaną). Składając zeznania po terminie tracimy bowiem możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko albo wspólnie z małżonkiem.

Mamy więc do wyboru, albo przyjąć korzystny dla siebie wariant i na przykład wykazać niższy podatek do zapłaty, bądź większy zwrot, albo wariant niekorzystny (większy podatek lub mniejszy zwrot). W pierwszym przypadku ponosimy dziś mniejszy ciężar finansowy rozliczenia, ale ryzykujemy, że organ podatkowy je zakwestionuje. Pół biedy, jeśli nastąpi to w formie interpretacji indywidualnej, bo wówczas, po jej otrzymaniu, możemy szybko złożyć korektę i dopłacić fiskusowi brakującą kwotę (wraz z odsetkami za zwłokę). Znacznie gorzej będzie, jeśli to fiskus wykryje nieprawidłowości w zeznaniu np. w czasie kontroli. Samo niezapłacenie podatku w terminie (poza odsetkami) naraża na odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe, natomiast podanie w deklaracji (zeznaniu) danych nieprawdziwych (na przykład wspólne rozliczenie, gdy nie zostały spełnione wszystkie warunki), w efekcie czego nastąpiło uszczuplenie podatku, stanowi przestępstwo skarbowe (gdy wartość zaniżenia przekracza kwotę 7 500 zł).

Samo niezłożenie zeznania może być potraktowane w zależności od okoliczności albo jako uchylanie się od opodatkowania (gdy kwota podatku narażona na uszczuplenie przekracza 7 500 zł jest to przestępstwo), albo jako niezłożenie deklaracji w terminie (bez względu na kwotę jest to wykrocznie).

Zadzwoń do KIP
Brak interpretacji indywidualnej nie oznacza jednak, że jesteśmy na zupełnie straconej pozycji. Możemy bowiem zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej lub przejrzeć wydane w podobnych sprawach interpretacje indywidualne. Ale uwaga! Pamiętajmy, że ochronę uzyskuje tylko wnioskodawca, dla nas więc może to stanowić jedynie wskazówkę, w jakim kierunku w podobnych sprawach idą rozstrzygnięcia fiskusa. Interpretacje takie można znaleźć chociażby na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Znajdują się tam również broszury informacyjne, które także mogą stanowić podpowiedź.


Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: