eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Sprawozdanie finansowe a ewidencja zdarzeń gospodarczych

Sprawozdanie finansowe a ewidencja zdarzeń gospodarczych

2012-05-03 08:15

Sprawozdanie finansowe a ewidencja zdarzeń gospodarczych

Sprawozdanie finansowe © Forster Forest - Fotolia.com

Minął już termin, jaki przewiduje ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223, z późn. zm.) na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2011 rok w przypadku, gdy rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Przeczytaj także: Sprawozdanie finansowe za 2011 r.

Samo jednak sporządzenie sprawozdania finansowego nie oznacza, że osoby odpowiedzialne za jego sporządzenie mogą nie brać już pod uwagę zdarzeń, które mają miejsce po przygotowaniu bilansu. Zagadnienie "zdarzenia po dacie bilansu" odnosi się do przypadków, które wystąpią w jednostce w następnym roku po roku obrotowym, za który sporządzone jest sprawozdanie finansowe, lecz dotyczą sytuacji zaistniałych w poprzednim roku. Takimi zdarzeniami mogą być:
  1. ujawnienie dokumentów dotyczących zdarzeń gospodarczych minionego okresu,
  2. decyzja urzędu skarbowego, ustalająca zobowiązanie podatkowe za poprzedni rok obrotowy,
  3. pozew sądowy przeciwko jednostce o odszkodowanie, czy
  4. upadłość głównego odbiorcy czy dostawcy.

Niektóre z nich mogą powodować konieczność wprowadzenia zmian do sporządzonego, podpisanego a nawet zbadanego przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego.

Sposób ujęcia zdarzeń po dacie bilansu zależy przede wszystkim:
  1. od tego czy mają one istotny wpływ na sporządzone za rok poprzedni sprawozdanie finansowe,
  2. od tego czy powodują, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione oraz
  3. od momentu otrzymania przez jednostkę informacji na ich temat.

W sytuacji, gdy sporządzone sprawozdanie finansowe nie zostało jeszcze zatwierdzone, ale waga informacji jest tak duża, iż kierownik jednostki uzna, że zdarzenie późniejsze w istotny sposób wpływa na jego kształt, to należy odpowiednio zmienić sprawozdanie. Należy wtedy dokonać właściwych zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał.

fot. Forster Forest - Fotolia.com

Sprawozdanie finansowe

Sprawozdanie finansowe a ewidencja zdarzeń gospodarczych

Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia powinieneś zamieścić w informacji dodatkowej. Dotyczy to także zdarzeń, których nie można przedstawić wartościowo, na przykład rozpoczęcie nowego rodzaju działalności, podjęcie uchwały o połączeniu z inną jednostką. Duża istotność tych zdarzeń powoduje zatem zmiany tylko w końcowej części dodatkowych not i objaśnień. Należy też oczywiście powiadomić biegłego rewidenta.

Natomiast w sytuacji, gdy informacja o zdarzeniu późniejszym dociera do jednostki po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, to ich skutki należy ująć już w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym te informacje otrzymano. Wynika to z tego, że zatwierdzonego sprawozdania finansowego nie zmienia się, nawet jeśli sprawozdanie nie przedstawia rzetelnie i jasno sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego danej jednostki.

Warto podkreślić iż ujmując w księgach skutki zdarzeń po dacie bilansu należy odróżnić je od wykrytych błędów, które zostały popełnione przy sporządzaniu sprawozdań finansowych w latach poprzednich. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu podstawowego, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za rzetelne i wiarygodne, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał własny i wykazuje jako zysk lub stratę z lat ubiegłych.

oprac. : TaxFin.pl TaxFin.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: