eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Prawo podatkowe: które przepisy do zmiany?

Prawo podatkowe: które przepisy do zmiany?

2012-05-17 11:31

Prawo podatkowe: które przepisy do zmiany?

Prawo podatkowe © kwakier - Fotolia.com

Wczoraj obchodziliśmy po raz piąty Dzień Ochrony Praw Podatnika poświęcony prawom i przywilejom podatników. W tym roku eksperci skupili się na identyfikacji i obnażeniu największych absurdów i bubli podatkowych.

Przeczytaj także: Podatki 2010: (nie)korzystne zmiany?

16 maja w Warszawie odbyło się coroczne spotkanie środowisk akademickich, doradców podatkowych, przedstawicieli organizacji gospodarczych, urzędów państwowych i ministerstw. Organizatorzy, (Wiedza i Praktyka, Oficyna Prawa Polskiego i Krajowa Rada Doradców Podatkowych) po raz piąty zwracają w ten sposób uwagę opinii publicznej na coraz bardziej złożoną i skomplikowaną pozycję podatników - zarówno indywidualnych jak i przedsiębiorców. Ogłoszony został także konkurs na bubel podatkowy roku.

Eksperci zaangażowani w prace nad Deklaracją Praw Podatnika, w tym roku swoją uwagę skupili na bublach podatkowych i wraz z redakcją podatkową Oficyny Prawa Polskiego zidentyfikowali siedem największych bubli (siedem grzechów) polskiego systemu podatkowego. Spora część z nich istnieje w systemie podatkowym od dawna i póki co nie zanosi się na to, aby ustawodawca zamierzał coś z tym zrobić. Mamy wśród nich także pewne „ułatwienie” dla podatników, które formalnie obowiązuje od początku roku, jednakże w praktyce jest martwym przepisem. Oto smutna siódemka:

Trzy definicje działalności gospodarczej dla celów podatkowych
Stosowanie różnych definicji działalności gospodarczej w poszczególnych ustawach podatkowych (Ordynacja podatkowa, ustawa o podatku dochodowym, ustawa o podatku od towarów i usług). Najszersza definicja wynika Ordynacji podatkowej, najwęższa zaś z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na marginesie warto wspomnieć, że także ustawa o swobodzie działalności gospodarczej dysponuje odrębną definicją działalności gospodarczej.

Brak określenia maksymalnej opłaty od egzekwowanej kwoty w postępowaniu egzekucyjnym (art. 64 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji)
W ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ustalone są tylko opłaty minimalne – nie ma natomiast, tak jak w przypadku ustawy komorniczej – opłaty maksymalnej. Takie opłaty czasami wynoszące kilkanaście lub więcej milionów złotych rujnują podatników.

fot. kwakier - Fotolia.com

Prawo podatkowe

Prawo podatkowe: które przepisy do zmiany?

Martwe przepisy dotyczące wydawania interpretacji ogólnych na wniosek podatnika
Od 1 stycznia 2012 r. ustawodawca wprowadził możliwość składania wniosków o wydanie interpretacji ogólnych. Działanie takie miało na celu ujednolicenie stanowiska fiskusa w takich samych (tudzież mocno zbliżonych) sprawach. Niestety dotychczas nie została wydana żadna taka interpretacja na wniosek. Procedura składania zakłada warunki de facto nie dające się spełnić w praktyce. Brak pojęcia „osoby zainteresowanej”. Ministerstwo Finansów nie jest przy tym także zbyt skłonne do wydawania interpretacji ogólnych z urzędu i z instytucji tej korzysta stosunkowo rzadko.

Instytucja opodatkowania dochodów ze źródeł nieujawnionych
Jest to przepis, który – jak należy sądzić na podstawie orzeczeń zapadłych na jego tle – ogranicza lub wyłącza kilka fundamentalnych, zdawałoby się, zasad materialnych i formalnych dotyczących wymiaru podatku, w tym: zasady prawdy obiektywnej, zasady pewności prawa, zasady równości.

Odpowiedzialność podatkowa całym majątkiem współmałżonka podatnika (art. 29 §1 Ordynacji podatkowej)
Zasada, że podatnik odpowiada całym swoim majątkiem, w tym całym majątkiem wspólnym (tj. małżeńskim), przy braku ograniczenia lub wyłączenia tej odpowiedzialności do choćby części majątku wypracowanego tylko przez małżonka podatnika. Małżonek takiego podatnika nie jest stroną na gruncie przepisów proceduralnych. Regulacja podatkowa nie jest zharmonizowana z zasadami odpowiedzialności za długi małżeńskie, określonymi w kodeksie rodzinnym.

Zbyt długi (5-letni) okres możliwości weryfikacji przez organ podatkowy podstawy opodatkowania zadeklarowanej przez podatnika do celów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa deklarowana przez podatnika, który nie ma formalnej możliwości o zwrócenie się do organu o jej weryfikację. Późniejsza weryfikacja dokonywana przez organ po pięciu latach oznacza dla podatnika problemy dowodowe (zwłaszcza gdy chodzi o nieruchomości) i często kończyć się może koniecznością zapłaty wysokich odsetek.

Opodatkowanie tzw. nieodpłatnych świadczeń na rzecz podatnika. (art. 11 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)
Kontrowersyjność tego uregulowania wynika z tego, że obejmuje ono co najmniej kilkadziesiąt zdarzeń, których opodatkowania dotyczy i które w orzecznictwie są różnie rozstrzygane. Przepis, jakkolwiek nie był przedmiotem rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny wywołuje kontrowersje również w zakresie zgodności z Konstytucją RP. Brak spójności w podatkowym identyfikowaniu pojęcia „świadczeń nieodpłatnych” w kontekście instytucji cywilno-prawnych.

Z okazji Dnia Ochrony Praw Podatnika organizatorzy wydarzenia ogłosili także plebiscyt na Bubel Podatkowy Roku, w którym propozycje absurdalnych i nieżyciowych regulacji może zgłosić każdy podatnik. Ogólnopolskie głosowanie wyłoni zwycięzcę, który zostanie ogłoszony przyszłym roku. Nominacje do bubli podatkowych przyjmowane są na stronie

Konferencję zakończyła dyskusja i próba odpowiedzi na pytanie, czy buble podatkowe skierują Polskę na drogę gospodarki Grecji. Następny Dzień Ochrony Praw Podatnika za rok. Jego organizatorami są Wydawnictwo Wiedza i Praktyka i Oficyna Prawa Polskiego przy współudziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: