eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Jaki kurs waluty gdy rozchód z rachunku walutowego

Jaki kurs waluty gdy rozchód z rachunku walutowego

2012-05-18 12:24

Jaki kurs waluty gdy rozchód z rachunku walutowego

Kurs waluty © Vladimir Koletic - Fotolia.com

W przypadku rachunku walutowego na cele podatkowe podatnicy są zobowiązani dokonywać stosownych przeliczeń na złote polskie wg właściwego kursu waluty. Problemem jednak może być określenie tego kursu w prawidłowej wysokości.

Przeczytaj także: Podatkowe różnice kursowe w 2012 r.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN zwróciło się do Ministerstwa Finansów o zajęcie stanowiska, jaki kurs należy stosować do rozchodu walut z własnego rachunku. Czy powinien być stosowany kurs średni, czy jednak można uznać za kurs faktycznie zastosowany ten, po jakim uprzednio waluta wpłynęła lub została nabyta. W odpowiedzi z 16 kwietnia br. Ministerstwo Finansów jednoznacznie stwierdziło, że należy stosować kurs średni. Oto treść tej odpowiedzi:

"Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Analogicznie, na podstawie art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Analiza przytoczonych przepisów prowadzi do wniosku, że dla ustalenia różnic kursowych należy uwzględniać kursy walut z dwóch dni: dnia wpływu i dnia wypływu. Przepisy zatem nie pozwalają, w przypadku wypływu (rozchodu) waluty z rachunku walutowego, na stosowanie kursu waluty z dnia jej wpływu. Taka bowiem konstrukcja podważałaby sens obliczania różnic kursowych od środków własnych na rachunku, gdyż różnice te, ze względu na stosowanie jednego kursu waluty, zawsze byłyby neutralne podatkowo (podkreśl. red.).

fot. Vladimir Koletic - Fotolia.com

Kurs waluty

Jaki kurs waluty gdy rozchód z rachunku walutowego

Także Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 15 kwietnia 2011 r., sygn. akt II FSK 2058/09, zwrócił uwagę na to, że "warunkiem koniecznym wystąpienia różnic kursowych jest (...) występowanie co najmniej dwóch różnych kursów walut przy rozliczaniu jednej transakcji."

W związku z tym, za kurs faktycznie zastosowany w dniu wypływu (rozchodu) waluty nie można uznać kursu, po jakim ta waluta wpłynęła na rachunek walutowy lub po jakim została nabyta. (...)"


W świetle stanowiska Ministerstwa Finansów, do wyceny rozchodu waluty obcej z rachunku walutowego nie można stosować kursu historycznego.

Podkreślmy, że w przypadku zapłaty zobowiązania w walucie obcej, niezależnie od tego, jaki kurs zostanie przyjęty do wyceny rozchodu z rachunku walutowego, różnice kursowe powstałe na środkach pieniężnych oraz na rozrachunkach i tak w ostatecznym rozrachunku sprowadzą ten kurs do kursu z dnia wpływu waluty obcej, czyli do kursu historycznego.

Inaczej będzie natomiast, gdy z rachunku walutowego będą regulowane zobowiązania niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (np. wypłata dywidendy, kary umowne wyłączone z kosztów podatkowych). Wówczas powstałe na środkach pieniężnych różnice kursowe (fikcyjne) będą uwzględniane w przychodach/kosztach podatkowych.

Dodajmy jeszcze, że w sytuacji, gdy jednostka przemieszcza tę samą walutę obcą pomiędzy swoimi rachunkami walutowymi (np. w różnych bankach), nie dochodzi do rozchodu waluty obcej, a jedynie do jej przesunięcia wewnątrz jednostki. Do przesunięcia waluty należy zatem stosować kurs waluty przyjęty do wyceny jej wpływu, czyli kurs historyczny. Na skutek tego przemieszczenia wartość waluty obcej nie ulega zmianie.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: